Görülmüştür Ekibi

28 yıl geç gelen adalet : Serhat Tuğan tahliye oldu

Serhat Tuğan, Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nden çıktı. Cezaevinin önüne giden ailesi Tuğan'ı karşıladı.

Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) tarafından “PKK üyeliği” iddiasıyla 22 Temmuz 1991’de tutuklanarak cezaevine konulan Serhat Tuğan, 28 yıl sonra tahliye edildi.

“Türkiye'nin en uzun süreli mahkumu olarak" tanınan Tuğan'ın ailesini arayan cezaevi yetkilileri, bu akşam tahliye edileceğini belirtti. Verilen bu bilgi üzerine ailesi, Tuğan’ın kaldığı Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi önüne gitti. Tuğan gece saatlerinde cezaevinden çıktı.

Elazığ Yüksek Güvenlikli Hapishaneden İşkence Haberleri Geliyor

Görülmüştür Ekibine gerek tutsakların yollladıkları mektuplarda, gerekse tutsak aileleri aracılığıyla sıklıkla hapishanelerde yaşanan hak ihlallerine ve işkenceye dair haberler geliyor. Bunlardan Elazığ Yüksek Güvenlikli Hapishanede tutsaklara yaşatılan zulme dair haberleri ve tutsak mektuplarını yayınlamıştık.

İnfaz yasasındaki değişikliğe ilişkin ayrıntılar ortaya çıktı: Af değil ceza indirimi Ceza İnfaz Kanunu'nda yapılacak değişiklikler ortaya çıktı

Ceza İnfaz Kanunu'nda yapılacak değişiklikler ortaya çıktı

İnfaz yasasında yapılacak değişikliklere ilişkin ayrıntıları AKP’ye yakın haber sitesi açıkladı. “Terör suçları” hariç, cezasının yüzde 50’sini çeken serbest kalacak. Öte yandan kadın ve çocuğa şiddet, tecavüz suçlarının cezasının artacağı ileri sürülüyır.

AKP’nin yayın organlarından Türkiye gazetesinin haberine göre; Ceza İnfaz Kanunu’nda (CİK) yapılacak değişikliklerin seçim sonrası Meclis gündemine geleceği, ancak yasalaşma sürecinin 1 Ekim’den sonraya kalacağı belirtiliyor.

İstanbul'da "Adalet" temalı tutsak karikatürleri sergisi açılacak

Halkın Hukuk Bürosu'nun düzenlediği sergide tutsak karikatüristlerin, tutsak avukatları için yaptığı çizimler ile Adalet temalı karikatürler yer alıyor. İstanbul'da Divriği Kültür Merkezi'nde 26- 27-28 Mayıs'ta düzenlenecek olan sergi daha sonra başka kentlere taşınacaktır. Ayrıntı için afişe bakınız.

"Böğürtlen zamanı" nın yazarı açlık grevinde kritik aşamada

İZMİR - Açlık grevinde olan olan ‘Böğürtlen Zamanı’ kitabının yazarı Murat Türk ile Abdulvahap Şiyar Aydemir, Vahdettin Yalçıner isimli tutukluların sağlık durumunun ağırlaştığı belirtildi.

 

İzmir Ödemiş T T Tipi Cezaevi’nde açlık grevinde olan tutuklular arasında bulunan ‘Böğürtlen Zamanı’ kitabının yazarı Murat Türk ile Abdulvahap Şiyar Aydemir, Vahdettin Yalçıner isimli tutukluların sağlık durumunun ağırlaştığını belirtildi. 

 

Açlık Grevi İzleme Heyeti: Mahpusların yaşamı ciddi tehdit altındadır

 Açlık Grevi İzleme Heyeti, Kandıra 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’ne gerçekleştirdiği ziyaretin raporunu açıklayarak, “Açlık grevini sürdürdüğü tespit edilebilen 2 bin 983 mahpus yanında, ölüm orucuna başladığı duyurulan 15 mahpusun yaşamı ciddi tehdit altındadır. Devlet yetkililerini, derhal çözüm yolunda adımlar atmaya çağırıyoruz” dedi.

 

İHD: Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde 142 gazeteci hapishanede

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla cezaevinde olan gazetecilere dayanışma kartı gönderen İHD İstanbul Şubesi, bugün itibariyle 142 gazetecinin cezaevinde olduğunu hatırlattı.

 

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla tutuklu olan gazetecilere PTT'nin Taksim Şubesi'nden kart gönderdi.  PTT önünde basın açıklaması yapan İHD İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri, halen gazeteler, televizyonlar, radyolar, internet sitelerinin kapalı olduğunu belirterek, halkın haber alma hakkının engellendiğini söyledi. 

Karikatür sergi kitabı sipariş vererek çalışmamıza destek olunuz.

22 mahpus karikatüristin 70 eserinden oluşan "Duvarları delen çizgiler." adlı sergimiz Türkiye'yi dolaşıyor. Ulaşamadığımız kentlerden davet bekliyoruz. Aynı zamanda sergiyi kitaplaştırma çalışmalarımız - gönüllü grafiker arkadaşlarla birlikte- hızla sürüyor. Renkli kuşe kağıda basılacak kitap 64 sayfa olacaktır. Özellikle renkli olduğu için maliyet imkanlarımızı zorlamaktadır. Baskı için karikatür grubu Homur ve Praksis müzik grubu dışında hiç bir kurumdan destek almadık. Bazı duyarlı arkadaşlarımız- takipçilerimiz adedi 20 TL den 2- 3 -5 veya 10 kitap almayı taahhüt ettiler.

Sayfalar