Mektuplar

Yıllardır tek kişilik hücerede tutulan hasta tutsak Zeynep Avcı hapishane ve hastane koşullarını yazdı: "“Bazen öyle oldu ki bir bardak suyu kalkıp alamadım. "

“Bazen öyle oldu ki Adil hoca bir bardak suyu kalkıp alamadım. Trajediye uyarlamıyorum yanlış anlaşılmasın… Şu an tebessüm etsem de o anı yaşamak kötüydü. Eylülün ilk haftasında ağır bir grip de geçirdim! O da bir ay sürdü. (…) Elazığ’da kalp kapakçığındaki bu problemi tesadüfen öğrenmiştim. Tansiyonum 20’lere çıkmamış olsaydı öğrenemezdim kesin.

Tutsak yazar Ergin Doğru'dan mektup var:

“Kantinden aldığımız hiçbir ürünü ikinci ay aynı fiyata bulmak mümkün olmuyor. En basitinden mektup pulu dahi 7,5 oldu. (görülmüştür notu: bu gün itibariyle 10 tl oldu) Mektup yazarken bile bunu düşünmek zorunda kalıyoruz:)

Düşünün Birgün, Cumhuriyet, Sözcü almak bile çok zorlayıcı oluyor, buralara yazıp bir formül bulun önerisi götürdük, ama ses çıkmadı. O yüzden çoğunlukla Karar Gazetesi okuyoruz. Zaten Evrensel verilmiyor. O kadar çok sorun var ki yazmakla bitmiyor. Tutsaklık süresi uzayınca dışarıda var olan bazı duyarlılıklar bile zayıflıyor. “

Yeni Şakran hapishanesinden yazan İranlı Bêhrûz ŞÛCAYÎ Mehsa Emini’nin katledilmesi sonrasında başlayan ayaklanmayı değerlendiriyor ve kitap istiyor

“Ağırlaştırılmış Müebbet oluşumdan dolayı on beş günde bir ancak on dakika telefonla ilişki-iletişim kurabiliyorum. Bu yüzden de istediğim kitap-materyalleri temin etmede zorluklar yaşayabiliyorum. Bu yüzden de dilerim yardımcı olabilecek durumdasınız. Ya da yardımlarını alabileceğim, adres ve kurumlar, yani İran’la ilgili ve özelikle muhaliflerle, sol ve devrimci muhalefet ile ilgili kaynaklar, yine diğer siyasi-politik, toplumsal kaynaklar ve edebi-tarih vb. konularda da olabilir.

Kocaeli Kadın hapishanesinden mektup var: "Ranzalar 2,25 cm standartlarda değil, ayaklarımız demirlere değiyor

“Nasıl anlatsam kapı elimle beş karış eni on karış da boyu şu elimdeki kâğıt elimin bir karışı. Ranzalar boylu poslu değiliz ama 2,25 cm standartlarda değil, ayaklarımız demirlere değiyor. Ve boyutlar içerisinde büyük bir labirent içinde geziniyormuşsun gibi oluyor.”

13.09.2022

Kandıra

Sevgili

Sibel Hanım Merhaba,

"Zaten dergiler de yasak"

“Artık bu ellerde iki ayda bir  gelen kitaplar verilir oldu. Geçen ay kadim bir dostumun yolladığı kitapları bunun için alamadım. Velhasıl iraden dışında çıkan engeller yazımsal çalışmaları geciktiriyor. Zaten dergiler de yasak.”

Ayhan KAVAK 2 Nolu T Tipi Hapishanesi A-17 Tarsus/MERSİN

 

19.12.2022

Kekê Adil Hocam’a,

Hasta tutsak şair Erol Zavar'dan Yeni yıl mesajı

Sevgili Adil

Merhaba,

               

Nasılsın? Arkadaşlar nasıl? Ben de iyi diyeyim iyi olsun kıvamında yaşamaya devam ediyorum.

                20.12.2022 tarihinde postaya verdiğin mektubunu ve şiirleri aldım. Seçtiğin şiirler tamamdır. İsim vermemek önerine de olur diyorum. Şimdiden emeğin için teşekkür ediyorum.

Kocaeli Kadın hapishanesinden yeni yıl mesajı

“Asla susturulamayan bastırılamayan, inatla, bilinçle aşkla direndiler, direniyorlar, kazanıyorlar. Bu isyan ateşinin tüm dünyaya yayılacağı ve artık asla geriye dönüşü olmayan zaferler kazanacağı kesin… Bunun büyük inancı ve coşkusuyla sizleri selamlıyor, yeni yılınızı kutluyorum.”

 

1 Ocak 2023

Sevgili Arkadaşlar Merhaba,

Hasta tutsaklardan Resul Kocatürk'ten mektup var: "Mahpusları 7/24 hücrede tutma anlayışına dayalı bir yönelimle karşı karşıya bulunuyoruz. “

"Sohbet faaliyetini ‘idare ve gözlem kurulu’ kararıyla üç kişiyle sınırladılar ve böylece fiilen sohbet faaliyetini ortadan kaldırdılar. Üstelik bu şaka gibi kararı İnfaz Hakimliği onayladı. Anlayacağın mahpusları 7/24  hücrede tutma anlayışına dayalı bir yönelimle karşı karşıya bulunuyoruz."

Resul KOCATÜRK

F Tipi Hapishane B-8

Hacılar/KIRIKKALE

***

Adil Hocam merhaba,

Elazığ hapishanesinden mektup var: " Faşizme inat daha iyi olmanın gayreti içerisinde olacağız"

Ben de, biz de her şeye rağmen iyi olmaya çalışıyoruz. Faşizme inat daha iyi olmanın gayreti içerisinde olacağız. Bu zor koşullar altında iyi olmanın ötesinde başka bir alternatifimiz de yok.”

Mehdi BOZ. 1 No’lu Hapishane C-56. ELAZIĞ

***

28.11.2022

Merhaba

Sevgili Adil Hoca,

Ümüş Eylül Hapishane Dergisi Editörü Hasan Şahingöz'den Mektup Var

“Halen Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sitesinde, “Organize Suç Örgütü lideri” olarak geçen, gözüken Alaattin Çakıcı gibi insanlar, özel yasa çıkarılıp tahliye edilirken, bizim gibi insanlar, sadece içerde kalmakla kalmıyor bir de kitap, mektup sınırlandırmaları vb. ile uğraşmak zorunda kalıyor. “

Hasan ŞAHİNGÖZ

1 No’lu F Tipi Hapishane C-Tek 55

TEKİRDAĞ

 

 

24 Kasım 2022

Adil Abi,

            Merhaba. Sevgiyle kucaklıyorum. Nasılsın? Dilerim sağlığın(ız), moralin(iz) yerindedir. Biraz sıkıntılarımız var:

TOKAT HAPİSHANESİNDEN GELEN DENEME TADINDA MEKTUP

“Zamanın kum saati bu anda güze akmaktadır…”

TOKAT HAPİSHANESİNDEN GELEN DENEME TADINDA MEKTUP

“Güz gülleri yoktur içerde, güllerin hayali vardır zihinde, epeski bir zamandan kalmış toprak bir evde bir hikâyeci hayaliyle buluşur gül hayali. O sana hayatın akıp giden yıllarını anlatır sen ona gül verirsin hediye niyetine. Gül ve hikâye senin hayalinde bir hikâyecinin dilinde buluşur hazan mevsiminde.”

1 Kasım 2022

Merhaba Adil Hocam,

Tarsus kadın hapishanesinden mektup var: "vicdan sahibi olanlara yazmak istedik."

Merhaba Sevgili Adil Hoca,

              İyi olmanızı diliyor, selam ve sevgilerimi gönderiyorum. Daha önce de Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan ablam Pınar’ın yanına nakil gitmek için sizlere de yazmıştım. Evet, ne yazık ki gidemedim. Tüm başvurularım ne yazık ki yanıtsız kaldı. Bu sefer sadece kendim için değil, genel olarak hepimizin yaşadığı hak gaspları için yazma gereği duydum.

Tutsak yazar Resul Kocatürk'ten mektup var: "bu tür etkinliklere öncülük yapan, emeğini katan herkese bir kez daha içtenlikle teşekkür ediyoruz"

“Şu an saat gecenin yarısına dayandı ve gün benim için olağanın ötesinde hareketliydi. Hatta verimliydi de denilebilir. Sabah 7.00 gibi kalktık ve kahvaltı vs. sabah işlerini havalandırma kapısı açılıncaya kadar (08.00 de acıkıyor ve sayım alınıyor aynı anda) bitirdik. Yarım saat voltadan sonra 10.00’a kadar okumalar yaptım. On kahvesi ardından haftalık hücre temizliğini (baştan aşağı yıkama, toz alma vb.) bitirdik ve öğlene kadar kalan zamanı yazarak geçirdim.

Sürgüne gönderilen tutsak karikatürist Serdar Koç'tan mektup var

09.11.2022

Merhaba,

                Adil Abi, selamlar sevgiler. Umarım iyisin, iyisiniz. Son yazdığım mektuptan sonra bayağı zaman geçti. Sizden en son Nisan’da Firari Yazılar’ı almıştım. Ondan beri ha bugün ha yarın derken kaldı öyle. Bazen pek mektup yazmama moduna girebiliyorum. Normalde APS-kitap olarak cevap yazmıştınız. Yani çok emek harcadığınız Firari Yazılar’ı yollamıştınız.

Bakırköy Kadın Hapishanesinden yükselen feryatlar: "Tutsak karikatürist Zuhal Sürücü anlatıyor

“tüm kitaplarımız, defterlerimiz, radyolarımız, masa, sandalye ve ders kitaplarımız, tüm kırtasiye malzememiz, fotoğraf ve mektuplarımız… tek bir boş kağıt parçası kalmayacak denli poşetlere doldurulurken geçen, arada uçuşan kelimeler cümleler… İdarenin bu yaklaşımını protesto ettiğimiz için de koğuştan sürüklenerek hücrelere götürüldük.”

Zuhal SÜRÜCÜ. Kadın Kapalı Hapishane B-6

Bakırköy/İSTANBUL

***

6 Kasım 2022

Merhaba Adil Abi,

"Tüm ısrarımıza, tepkimize rağmen tek bir kişiyi bile revire çıkarmadılar. Korona testi istedik yaptırmadılar"

Kitap ve dergiler konusunda ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Kitap kotaya tabi ve 15 ile sınırlı. Bu kotanın içinde sözlükten ders kitaplarına kadar her şey dahil. Dergi ise dış kantin üzerinden alınırsa veriliyor. Kendilerine göre bir liste hazırlamışlar ve bu listede magazin türü dergiler dışında hiçbir dergi yok. Kısacası edebiyat, kültür-sanat ve bir fikir dergisine ulaşmamız yasaklı. TV yine aynı durumda. Yandaş medya ve birkaç müzik kanalı dışında hiçbir yayın yok. Sağlık konusunda da sıkıntılar yaşanmakta. Sevkler bazen ayları bulabiliyor. Sağlık konusunda bir örnek vereyim. Temmuz ayı sonlarında bir arkadaşımız rahatsızlandı. Kusma, ishal falan oluştu, önce gıda zehirlenmesi dediler, ardından grip veya bahar nezlesi dediler. Sonra hepimiz hastalandık. Günlerce ateşler içinde yattık. Kusma, titreme, eklem ağrısı, mide bulantısı, kanlı ishal vb. şikayetler oluştu. Tüm ısrarımıza, tepkimize rağmen tek bir kişiyi bile revire çıkarmadılar. Korona testi istedik yaptırmadılar. Hâlâ da tam atlatabilmiş değiliz ve bu hastalıktan kaynaklı ciğer, böbrek, mide ve bağırsak sorunu yaşayan arkadaşlar var.

Seyit Soydan'dan Mektup Var

15.10.2022

Sevgili Adil Okay

               Kıymetli kartınızı ve fotoğrafı aldım, çok teşekkür ediyorum.

               Göndermiş olduğunuz kitapları teslim almama rağmen kitap sınırlamasından dolayı henüz elime geçmediler, yine de ilginiz ve gönderdiğiniz kitaplar için çok teşekkür ediyorum, en yakın zamanda ben de size imzalı kitaplarımı göndereceğim.

Bircan Yorulmaz: Duvara çarpmadan yürümek bile büyük bir ihtiyaç

Manset_yedek_%2832%29

MAHPUS SİYASETÇİ SİNCAN CEZAEVİNDEN YANITLADI

Bircan Yorulmaz: Duvara çarpmadan yürümek bile büyük bir ihtiyaç

2020’den beri hapishanede tutulan siyasetçi Yorulmaz, “Hukuki bir neden-sonuç ilişkisinin olmadığı bu davada her şey siyasi gelişmelere bağlı. Bu durumun kendisi bile bir nevi işkence” diyor.

Tutsak çizer Ahmet Bilge hapishanede saldırıya uğradı

"Havalandırmada üst aramamız yapılırken pek bir sorun çıkmadı. Ardından, koğuş ve eşya araması için içeri geçtiler. Ben ve Rahim Durukan adındaki koğuş arkadaşım da yapılacak aramaya nezaret etmek amacıyla içeri geçtik. Ben, alt katta idim. Arama esnasında ortamı provoke ettiler ve tümü birden yumruk ve tekmelerle üzerime saldırdı. Çıkan sesler ve arbede üzerine aşağı inen Rahim arkadaşa da saldırdılar. Akabinde bizi kelepçeleyerek müşahededeki hücrelere koydular."

Ahmet BİLGE. E Tipi Kapalı Hapishane D-7. Elbistan/K. MARAŞ

Tarsus Hapishanesinden mektup var: " Kuşatılmış karanlık mekanlar adeta nasıl daha seslerini kısarım modunda. "

 

"Eylül ayıyla birlikte Evrensel Gazetesi’ ni almaya başladık. Bulunduğum diğer zindanlarda vermemişlerdi. 1-9 Eylül tarihlerinde açılan serginizin haberini Özcan Yaman arkadaşın yazısından öğrendim. (...) Her nereye başvurulsa da kapı duvar. Bizim medikal ortopedik malzemeleri halen de alamadım. İşin ilginci o kadar dilekçe yazmama rağmen hiçbir cevabın gelmemesidir. Görmüyorsan yokturun bizim ellerdeki yansıması bu oluyor ne yazık ki…"

Ayhan KAVAK

2 Nolu T Tipi Hapishanesi A-17 Tarsus/MERSİN

***

05.09.2022

Kekê Adil Hocam’a,

“Ortaçağdan kalan “ağız aramasını” kabul etmediğimiz için hastaneye gidemiyoruz,

“Ortaçağdan kalan “ağız aramasını” kabul etmediğimiz için hastaneye gidemiyoruz, Ne yazık ki hapishanelerde böyle çağlar, öncesi yöntemler tekrar tekrar tedavüle sokulabiliyor.”

Engin BULUT

F Tipi Hapishane B-56. Kürkçüler/ADANA

***

Merhaba Adil Abi…

                Sevgi ve selamlarımı gönderiyorum, sana, aileye, Görülmüştür emekçileri, gönüllülerine, herkeslere, iyi olmanız dileklerimle. Ben de, bizler de iyi olmaya çalışıyoruz…

Tarsus Hapishanesinden Yükselen "Mor Çığlık"

"Biz içerideki kadınlar da umudun rengi maviye hakaret eder gibi demir ranzaların, korkulukların, kapıların maviye boyandığı odalardan, toprağın ve çiçeğin bulunmasına müsaade etmeyen soğuk betonlarda yaşamaya zorlanan, uzağa bakmayı özleten, anlamsız yüksek duvarlarla örülü zindanlardan sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Acılarımızla değil, inadımızla yükseltiyoruz sesimizi. "

"Hapiste otuzuncu yıla üç ay kaldı. Hala insanları seviyorum..."

“Akıp gidiyor hayat. Otuzuncu yıla üç ay kaldı. Sonra otuzuncu yıldan gün alacağım. Hala insanları seviyorum, kendimi hep o sevgi topluluğuna ait hissediyorum, hiç içeri girmemiş, hiç hapislik yaşamamış gibi. İnsanların için deyim. Onlar da hep zihnimde, şu hapishane denen fasit daire de avara kasnak gibi dönüp durmuyor, sallanıp düşmüyorsam beki de bendeki bu Arşimet noktasındandır: İnsanlar…”

Seyit OKTAY. T Tipi Hapishane A3-8. TOKAT

 

22 Ağustos 2022

Merhaba Adil Hocam,

Tutsak çizer M. Enes Tunç'tan mektup var:

“İçeride Dışarıda…” adlı “şiddet” temalı sergi davetinizi aldım. Temmuz’un sonunda göndermişsiniz. Ama öyle bekletilmişti ki toplu serginizin temasına uygun… nerdeyse bir ay gecikmiş ulaştı. 1 Eylül’ e günler kala… Davetiniz için çok sağ ol. Doğrudan katılmak, yanınızda olup işin bir yerlerinden el atıp emeğinize bir şekilde ortak olmayı isterdim.

Tutsak yazar ve çizer Ahmet Bilge'den Sergi Davetimize Yanıt

“Gönül isterdi ki sergiye gelip içerideki tutsak arkadaşların eserlerini bizzat göreyim. Bu imkan olmadığından ancak göndereceğim bu mesajla katılım gösterebileceğim. Bu son projenizden dolayı siz her iki kolektifi de yürekten kutluyorum. Biz içerideki tutsakların çalışmalarını halkla buluşturmanız, bu bağlamda içeri ve dışarı arasında bir köprü oluşturmanız son derece anlamlı ve değerlidir.”

Ahmet BİLGE. E Tipi Kapalı Hapishane D-7. Elbistan/K. MARAŞ