Mektuplar

"Yollamış olduğunuz iki kitap bana ulaştı, malum incelemeye aldılar."

Merhaba!

                Kucakla sevgi ve selamlarımı yolluyor, iyi olmanızı dilerim. Bir Mayıs’ın, işçi-emekçinin, özgürlükçü ve demokratın, iyi-güzel ve doğrudan yana olan tüm herkesin bayramını-bayramımızı kutluyor, nice başarılara vesile olması dileği ve inancıyla…

(…)

30 yıldır zindanda olan ve infazı yakılan Resul Baltacı'dan mektup var:"Her mektup benim için yollara çıkmaktır."

Nisan 2022,

Özlemle Merhaba,

Şuan ve en çok hasret çektiğim, özlediğim şehirlerin, köylerin, dağlarin, vadilerin, ovaların ve çiçek açan zozanların üstünde ışıl ışıl yıldızlar dolaşıyor ve o yıldızlar kafamın içinde özgürce dans ediyorlar.  O mutlu, ışıklı yol bizi buluşturuyor. Bazen sevgi, özlem ve hasretimi özgür kuşların kanatlarına takıyorum. Onlar o mutlu diyarlara sizleri taşıyor. Şairin dediği gibi “Martta vuruldum, birçok sevdiklerimi yitirdim. Marttır ömrümün yarısı”

Sona Mengütay’dan mektup var:"26 yıldır mapustayım, dışarı çıkmama 4 yıl kaldı."

26 yıldır tutsak olan Sona Mengütay’dan mektup var…
“Ben 26 yıldır mapustayım, dışarı çıkmama 4 yıl kaldı. Geçen mapus yıllarımı okuyarak bir şeyler karalayarak üreterek geçirmeye çalıştım. Edebiyat okumayı, yazmayı seviyorum. Şiir ve öykü çalışmalarım var. Çeşitli zamanlarda kimi kurumların gerçekleştirdikleri yarışmalara katıldım. Ödül alan öykülerim-çalışmalarım da oldu. Ancak basılmış bir çalışmam yok. Fakat öykü ve şiir dosyalarım var. Dışarda ilgili olacak birilerini bilsem gönderirim.”
Sona MENGÜTAY. 1 Nolu F Tipi Hapishane A5/15. Kandıra/KOCAELİ

Sibel Balaç, Gökhan Yıldırım ve Tuğçenur Özbay'ın çığlığını duymayan kaldı mı...

 

“Sincan Kadın Hapishanesi’nde tutulmakta olan Sibel Balaç, Tekirdağ 1 Nolu F Tipi’nde tutulmakta olan Gökhan Yıldırım, Şakran Kadın Hapsihanesi’nde tutulan Tuğçenur Özbay bugün (18 Nisan) itibariyle Ölüm Orucu’nun 121., 115., ve 34. günlerindeler.”

İlhan KAYA. 2 No’lu F Tipi Hapishane A-23. Kırıklar

 

" “Firari Yazılar” adlı kitabı kimi cezaevleri verirken kimisi vermiyor. ."

 

Merhaba

            Fotoğraf kartınızı aldım. Umarım iyisinizdir ve Firari Yazılar adlı kitabınıza ilgi çoktur.

            “Firari Yazılar” adlı kitabı kimi cezaevleri verirken kimisi vermiyor. Anlayacağınız keyfi bir durum söz konusu olan. Mecliste soru önergeleri havada uçuşuyor lakin çözüm üretmede yol alınamıyor ne yazık ki. Godot’u bekler gibi “Gelecek olanı bekliyoruz” Umarım hayal kırıklığı olmaz bizim için.

Musa Altun'un hapishanede hazırladığı sözlük: Ferhenga

 

İÇERDE SÖZLÜK ÇALIŞMASI

            Sözlükler bizi kelimelerin sihirli dünyasına çeken kapsamlı çalışmalardır. Zor ve meşakkatli bir sürecin sonunda gün yüzüne çıkarlar. Hemen hemen tüm sözlük çalışması yapan kurum ve bağımsız şahısların hemfikir olduğu bir gerçektir bu sürecin zorluğu. Hele hele bunu Kürtçe gibi bir dil için söylemeye kalkarsak bu zorluk iki-üç kat daha fazla öne çıkıyor dersek yerinde olur.

"1 Mayıs Bayramınızı Komünar Coşku ve Kararlılıkla Selamlayarak-Kutluyorum."

 

1 Mayıs alanlarında dosta-düşmana milyonlarca emekçi olduğumuzu bir kez daha gösterebilmek, bundan devşirdiğimiz sinerji ile daha uzun soluklu birlik ve dayanışmaları örgütlemek için büyük olanaktır. Biz devrimci tutsaklar bedenen olamasak bile, duygu ve düşüncelerimizle 1 Mayıs alanlarında siz düşdaşlarla omuz omuza aynı marş ve şarkıları söyleyip aynı sloganları haykıracağız,

                BİJİ YEK GULAN! YAŞASIN 1 MAYIS!

Haydar Sönmez. F Tipi Hapishane. Tekirdağ

***

MERHABALALAR

SEVGİLİ GÖRÜLMÜŞTÜR’LÜ DÜŞDAŞLAR,

"HAVA DÖNDÜ… 1 MAYIS GELDİ!"

“O süreçte salonda da olsa, yılların ardından 1 Mayıs da kutlanacaktı. Benim de katıldığım 1987 1 Mayıs’ı Emek Sineması’nda yapılmıştı.  Önlerde oturmuştuk, arkadaşlarımla birlikte. O günü hiç unutamadım. Sinema lebalep doluydu. Bir ara Can Yücel sahneye davet edildi. Emekten, işçiden yana o güzelim şiirlerini okumanın ardından yerine oturdu. (…) 1980 darbesinden sonra kutlanacak ilk 1 Mayıs’ı böyle olmuştu İstanbul’da… Öğrenci gençlik de alışkanlıklarını sürdürmekteydi. Bir sonraki yıl yani 1988’de de illa Taksim’e çıkılacak dendi ve ona göre hareket edilecekti.

Tutsak yazar Seyit Oktay'dan mektup var: "kendini dünyanın patronu sanan bir avuç zorba her yeri ateşe vermekte"

 

“Ancak biliyorum, mutlaka barışın, sevginin ve iyiliğin hakim olacağı, bütün kötülüklerin ve kötü fikir ve duyguların gerileyeceği bir dünya mümkün ve bunu mutlaka başaracak umut dolu yürekler. Yoksa bu nefes aldığımız kainat bir yıldız gibi söner.  Umut her zaman vardır, var olmaya da devam edecek, o güzel günler de gelecek. “

Seyit OKTAY

T Tipi hapishane B1-7

 TOKAT

***

 

Merhaba…

(…)

Tutsak karikatürist yolladığımız resim malzemelerini almış... Iğdır Hapishanesinde serbest ama Şakran'da yazak...

 

“Boya ve malzeme yollayan “Bilge” arkadaşa çok ama çok teşekkür ediyorum.

Ayrıca hepinize.”

Melih GÜRLER

S Tipi Hapishane B-53

IĞDIR

***

Merhabalar;

"Adlilere sosyal faaliyetler varken biz siyasi tutsaklara ise yok."

"6 kişilik koğuşta şu an itibariyle 12 kişi kalıyoruz. 4 ranza sonradan ek olarak atılmış, iki arkadaşımız ise yerde yatıyor. Isıtma sorunlu, sıcak su sorun. Yine kantin, elektrik, hijyen, değişimler, sosyal faaliyetler falan hepsi problem. Kantindeki fiyatlar çok alternatifsiz. Elektrikte ise bizlere sanayi aboneliği tarifesi uygulanıyor. 150 TL’lik faturamız bir anda 360 TL’ye gelmiş. Bu konudaki hiçbir itirazımız ise dikkate alınmıyor. Atölye, kurs, sohbet gibi sosyal faaliyetler yok. Pandemi gerekçe olarak gösteriliyor ancak kuran kursu vb. kursların olduğundan malumatımız var.

Aliağa hapishanesinden mektup ve resim var...

 

“Yollamış olduğun kartları aldım, çok teşekkürler. Arif KILIÇ ile Hakan OTTAŞ arkadaşların çekmiş olduğu fotoğraflar, kartlardı bunlar. Her ikisine de şükranlarımı sunarım. Vaktizamanında karakalem yapıyordum. Edebiyata ağırlık verince tali konuma düştü. Fakat sana 5 adet yolluyorum zamanında yapmış olduğum resimlerden.”

Hasan ŞEKER

2 No’lu T Tipi Hapishanesi C-7 . Şakran-Aliağa/İZMİR

***

07.03.2022

Merhaba Değerli Üstadım Adil

            En kalbi duygularımla selam eder, yaşam ve çalışmalarında üstün başarılar dilerim.

İlkeli ve ahlaklı duranlar kazanacak!... Şadiye manap'tan Mektup Var

 

"Düşünebiliyor musun, tarih öncesi bir yöntem olarak mektupla iletişim kuruyoruz. Yani başka imkanımız yok. Dışarıda, bizim dışımızda mektuplaşan kim var acaba? Bir yılda beş altı kez mektuplara zam getirildi. Bazen haftada iki kez zam geldi. Üstelik yurtdışına gönderdiğimiz mektuplar dolar üzerinden hesaplanıyor..."

Şadiye Manap

Kadın Kapalı C.evi, B/3 Gebze / Kocaeli

***

İlkeli ve ahlaklı duranlar kazanacak!

Bolu F Tipi Hapishanesi Rıdvan Tanış'a yollanan kitabı "tehlikeli buldu"

 

“Üzücü bir haberim var. Bana gönderdiğin kitaba el konuldu, tabi ben ilgili yargı mercilerine itirazda bulundum ve AYM AİHM‘ye kadar da götüreceğim! (…) son iki aydır, yazı çalışmalarımıza, defterlerimize bunlar gibi birçok şeye keyfi olarak el konuluyor.”

Rıdvan Tanış

F Tipi Hapishane. Bolu

***

28.03.2022

Merhaba Değerli Osman Uludağ,

(…)

Elazığ Hapishanesinde neler oluyor: Tutsakların hak ihlalleri raporu

Sonuç itibariyle birçok sıkıntı var fakat bir soruna daha değinmek istiyorum, o da kampüs hastanesindeki doktorların kelepçe çıkartmadan muayene yapmalarıdır ki, bu durum sağlık konusunda pandemiden daha çok sıkıntı yaratmaktadır. Ağır hasta tutsaklar tedaviye gidememekte ve birçok arkadaşımız dişlerini tedavi ettiremediğinden sıkıntı yaşamaktadır.

            Aktardığım bu sorun ve sıkıntılar konusunda sizi ve kamuoyunu bilgilendirmek istedim, şayet bu yönlü yardımlarınız olursa sevinirim.

21.03.2022

Serkan GÜÇLÜ. Elazığ 1 No’lu Hapishane C-58. ELAZIĞ

 

"HAPİSHANELER TUTSAKLARA MEZAR OLUYOR"... "Bir tedavi düşünün ki; başınızda asker, bileğinizde kelepçe olsun..."

 

Hapishaneler tutsaklara mezar oluyor.

Bir tedavi yöntemi düşünün ki; içinde beton duvar, parmaklıklar, demir kapılar olsun.

Bir tedavi düşünün ki; başınızda asker, bileğinizde kelepçe olsun.

Bir tedavi yöntemi düşünün ki; acil ambulans için, bir avuç mazgaldan dakikalarca dil dökmek olsun.

Bir tedavi yöntemi düşünün ki haftalarca hastaneye gitmeyi beklemek olsun.

Düşünün ki, hasta tutsaklara yaşatılan bu zulmü durdurmak için Sibel Öğretmen ve Gökhan YILDIRIM ölüm orucuna başladı.

Ekmeklerini Kalemlerinden Çıkaran Tüm Gazeteci ve Yazarlara Açık Mektup

Kokulu silgilerinizle yahut süslü püslü kalemlerinizle ilkokuldaki arkadaşlarımıza hava atma yaşınızı çoktan geçtiyseniz, bu kadar kalem neden var artık. Sibel Balaç’ı düşünün, 33 yaşında bir öğretmen. Sincan Kapalı Hapishanesi’nin tecrit hücrelerinde ölüm orucuna başladı. Gökhan Yıldırım, Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde ölüm orucuna başladı. Açlıklarıyla haykırıyor bu insanlar. Nedir bu insanların talepleri?

***

"Yıllar yıllar sonra hakkımızda “Pardon” denilmesini hiç istemiyoruz!... Bu açık mektubu yaşamakta olduğumuz haksızlığa ve adaletsizliğe ses çıkarmanız isteğiyle yazıyoruz."

 

“Yaşımızdan daha fazla yaşantımız oldu hapishanede. Bu vesileyle dosyamıza ve durumumuza ilgi göstermenizi ve yapabileceğiniz bir şeyler varsa bunları yapmanızı ve mağduriyetimize ses çıkarmanızı istiyoruz. Ben ve Sinan Gülüm olayın yaşandığı gün ayrı ayrı yerlerdeydik. Tanıklarımızın ifadesi dosyadadır. Olaya dahil olduklarını söyleyen ve bizim olayda yer almadığımızı açıklayan arkadaşlarımızın ifadesi dosyadadır.“

Cihan KARAMAN ve Sinan GÜLÜM

1 No’lu F Tipi Hapishane  TEKİRDAĞ

***

29.03.2022

Merhaba…

Bünyan hapishanesinden şir ve mektup var

21.03.2022

Merhaba Adil Hocam,

                Nevroz bayramınız kutlu olsun. Başta size çok çok teşekkür ediyorum. Doğrusu ailem sizin siteye bakınca şiirimin paylaşıldığını görmüş ve ben de ailem de çok mutlu olduk.

                Adil hocam yollamış olduğunuz kargo ulaştı fakat mektup ulaşmadı. Ben de kendi kendime “burası Kayseridir güven olmaz yollarına” dedim. Çünkü pullu mektup genellikle buralarda kayboluyor. Keşke mektubu kargo içine koysaydınız. Öyle daha iyi ve erken ulaşıyor. Neyse hocam bir şey olmazJ

Osman Uludağ'ın "Bir çay da senden olsun" adlı yasal kitabı Bolu hapishanesinde yasaklandı

"Bir Çay Da Senden" adlı kitabınız yerine, 27.12.2021 tarihinde "Eğitim Kurulu Başkanlığı"nca tarafıma bir karar verildi. (...) Bu satırları yazarken jet hızıyla infaz hakimliğinden de kitaba ilişkin karar geldi. Hay gözünü sevdiğim ülkem. Hukuku görüyor musun? Hemencecik hızlı bir şekilde işliyor. Cidden çok duygulandım. Oturup 3 dakika ağladım. Kitaba el konulmasına yönelik infaz hakimliğine başvurur başvurmaz  hakimlik gece gündüz çalışmış.  Kitap kaç sayfa bilmiyorum.  Öyle çok hızlı okuyup incelemişler ki, tüm kitap kesinlikle satır satır okunmuş ve %100 idare haklı bulunmuş."

"Ekmek elden, su gölden" mi... HAPİSHANELERDE KANTİN SU VE ELEKTİRİK FİYATLARI....

                                                                                                                                      

(...) 09.11.2021

"Dört arkadaşımız başka zindanlara sürgün edildi...İsimleri Remzi Bayram, Sozdar Çiçek, Hasan Kılıç, M. Nur Çelebi "

Açık görüşten bir gün önce meğer dört arkadaşımızı başka zindanlara paket edecekleri tutmuş. Bizim odada Remzi Bayram Türkoğlu/Maraş 2 nolu L tipine, Sozdar Çiçek 1 nolu L Tipi, Türkoğlu’na götürülürken; arada Görülmüştür’e de şiir yollayan Hasan Kılıç Kayseri-Bünyan 2 nolu T’ye, M. Nur Çelebi de oradaki 1 nolu  T Tipine paket edildi.

Ayhan KAVAK . 1 Nolu T Tipi Hapishanesi A-3. Siverek/Ş. URFA

***

14.02.2022

Kekê Adil Hocam’a,

            Selam, sevgi ve saygılarımla merhaba…

Deniz Tepeli yazdı: "Garibe Gezer arkadaşın üzücü vefatı acımız ve öfkemiz oldu..."

“Sergilerimizden söz etmiştiniz; ilginin yüksek olduğundan da. Sevindik… Yeni yıl kartınız için de teşekkürler. Ben, biz yazamadık sizlere. Garibe Gezer arkadaşın üzücü vefatı acımız ve öfkemiz oldu. Onu buna zorlayanlardan taraf “hukuki” ve fiili de birçok sorun yaratılmaya, yaşatılmaya devam ediyor. Yeni bir yıla derin bir acıyla girdik. Ancak, tüm acı ve zorlukların ilacı mücadele ve dayanışmadır.”

6 Mart 2022

Değerli Arkadaşlar, Merhaba

            Umarım hepiniz çok iyisinizdir.

Bêhrûz ŞÛCAYÎ Newroz bayramını kutluyor, hapishane koşullarını anlatıyor ve Farsça Kitap istiyor...

“sizin yanınızda veya çevrenizde, ya da bildiğiniz isim-adreste vb. Farsça kitap-materyal var mı? (…)Değerli mektubunuzu Şubat başında almıştım. Elinize, emeğinize ve ince yüreğinize sağlık. Teşekkürler. Üç de anlamlı ve güzel kartpostal vardı, onlar için de ayrıca teşekkürler. Ve elbette paylaştığınız şiir de fazlasıyla renk, anlam ve değer katmıştı.”

Bêhrûz ŞÛCAYÎ

4 No’lu T Tipi Cezaevi İzmir

 

01.03.2022

Ben Simurg’um

Meskenim dağ zirveleri

Dere tepe dümdüz

Etraf ak ve yeşil

Niderim, yurdu evi

Gölgemin düştüğü yer

"Dilerim, tüm sevgiler ve güzellikler ömrünüze eklenip yüreğinizde yer bulur. “

“mahrumiyetin çok fazla olduğu bu gibi mekanlarda bu tür yaklaşımlar insanın yüreğini ısıtıyor. Dilerim, tüm sevgiler ve güzellikler ömrünüze eklenip yüreğinizde yer bulur. “

A.Selam BARAN

2 No’lu T Tipi Cezaevi C-13

Aliağa/İZMİR

 

27 Şubat 2022

Sevgili Mamoste Merhaba,

                Özlemle kucaklıyor, selam ve saygılarımı gönderiyorum.