Oltu T Tipi Cezaevi ve Yeni Sürgün Adresleri

Yaklaşık 19 aydır tutuklu bulunan Mehmet Emin İpek, daha önce bulunduğu Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde açlık grevine katıldığı gerekçesiyle Oltu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Oysa mahkemesi Diyarbakır’da sürüyordu. Nitekim ilk duruşmasına SEGBİS aracılığıyla katıldı. Bu duruşmada, iletişim sağlıklı olmadığı için duruşma için Diyarbakır’a götürülmesini istedi. Mahkeme heyeti de bu yönde karar verdi; ancak Oltu Savcılığı, can güvenliğini gerekçe göstererek M. Emin İpek’i Diyarbakır’a götürmeyi reddetti.

Bu yüzden 18 Mart ve 24 Mayıs 2016 günü yapılan duruşmalara katılamayan okurumuz, 9 aydır bulunduğu Oltu T Tipi Cezaevi’nden Diyarbakır’a yakın bir cezaevine sevk isteği defalarca reddedildi. Oltu T Tipi Cezaevi’nde 8 kişilik odalarda 15 kişi olarak kalınıyor. Hastalandıklarında revire çıkartılmıyorlar ve bir şekilde hastaneye sevkler, çok yerine getiriliyor. Hastanede de kelepçeli tedavi dayatılıyor.

Oltu T Tipi Cezaevi’nde bulunan kişilerden Suat Göker, hakaretler eşliğinde, darp edildi ve süngerli odaya atıldı. Ters kelepçe ile elleri ve ayakları bağlı olarak saatlerce orada tutuldu. Gardiyanların sürekli hakaretlerine uğradıklarını belirten Mehmet Emin İpek ve Suat Göker, yaşanan hak ihlalleri ve sevklerinin yapılmaması nedeniyle 23 Haziran 2016 gününden itibaren dönüşümsüz açlık grevine başladılar. Suat Göker, kendisine yapılan işkence konusunda sorumluların yargılanması için insan hakları kurumlarından hukuki yardım talep ediyor.
* * *
Bakırköy Kadın Cezaevi’nde bulunan Tülin Seyhan, 18 yıldır tutsak bulunuyor. Daha içeride geçirmesi gereken 12 yılı var. Ancak onun için içeride ya da dışarıda olmak fark etmiyor ve yüzden fazla insanın canı pahasına bedel ödeyerek F Tipi cezaevlerinde kazanılan hakların son günlerde gasp edilmesi ve bulundurulan kitap sayısının sınırlandırılması-dışarıdan gönderilen dergilerin içeriye verilmemesine karşı her türlü direnişe geçeceklerini açıklayanlardan biri de Tülin Seyhan oldu.

Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Serdar Polat, kullanamadıkları 10 saatlik sohbet hakkı, hasta tutsakların tedavi edilmesi, dergi ve kitaplara sansür ve sınırlama getirilmemesi için, devrimci tutsaklar olarak her türlü araç ve yöntemle direneceklerini belirtiyor.
* * *
Yaklaşık iki ay önce Tekirdağ 1 nolu ve 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan 30 kişi tutuldukları hücrelerden alınıp, Edirne F Tipi Cezaevi’ne sürgün edilmişlerdi. Tekirdağ’da birçok kısıtlamaya maruz kalan okurlarımıza yönelik hak gaspları Edirne’de de yükselerek devam ediyor. Bu durumu anlatan mektuplarına el konuyor ve ilgili adreslere gönderilmiyor. Kitap kısıtlamaları başladı. Dışarıya göndermek istedikleri şiir-roman gibi çalışmalarına da el konularak depoya kaldırılıyor. Havalandırma saatini artırmak, havalandırmaya birlikte çıkmak gibi talepleri, “kaçabilirler” denilerek reddediliyor. Dışarıdaki siyasi hava, içeride daha sert esiyor yani.

Ağrı M Tipi Cezaevi’nden sürgün edilenlerin listesi şöyle: Azad Taş, Yasin Eneç, Bilal Akbaş, Alican Çiçek, Azad Karabulut, Fırat Balıkçı, Ordu E Tipi Cezaevi’ne; Yasin Yılmaz, Resul Taşdemir, Servet Altan, Sürmeli Eşsiz, Rize-Kalkandere L Tipi Cezaevi’ne; Necmettin Başçı, Cemil Oğuz, Mehmet Kaya, Güner Alptekin, Trabzon E Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

Karaman M Tipi Cezaevi’nde bulunan Aydın Kara ve Yasin Erkmen, 27 Haziran 2016 günü Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler.

Urfa’nın Hilvan ilçesinde yeni bir cezaevi inşa edildi. Hilvan 1 nolu T Tipi Cezaevi isimli yere ilk sevkler başladı. Urfa E Tipi Cezaevi’nden Hilvan’a gönderilenler arasında Suat Oğuz da bulunuyor. Müebbet hapis cezası almış olan Oğuz, yanlarında bulunan İsmail Çiçek’in çok ciddi sağlık sorunları bulunduğu ve kimse ile konuşmadığını belirtiyor.

Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan M. Sait Dayan ve Cengiz Eker, son dakikada haber verilerek ve bir çöp poşetine alabildikleri eşyalarla sürgün edildiler. Cengiz Eker, Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi’ne; M. Sait Dayan ise Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne konuldular. Girerken çıplak arama dayatmasına direndiler ve temel ihtiyaçlarını bayram tatiline denk geldiği için 10 gün boyunca karşılayamadılar.

Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Havre Samirad’ın durumuna haftaya değineceğim.

Okunmuş kitaplarınızdan gönderebileceğiniz üç adres:

Serfiraz Demirer - E Tipi Cezaevi / K-1 / MARDİN

Erol Efe - L Tipi Cezaevi / A-8-1 / Kalkandere - RİZE

Suat Oğuz - 1 nolu T Tipi Cezaevi / A-14 / Hilvan - Ş.URFA

MEKTUBU GELENLER:

Merge Polat - Mardin E Tipi Cezaevi
Serfiraz Demirer - Mardin E Tipi Cezaevi
Tülin Seyhan - Bakırköy Kadın Cezaevi
Cemil Yavuz - Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
M. Sait Dayan - Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
Mahmut Çakmak - Bolu F Tipi Cezaevi
Bekir Bulut - Delice Kapalı Cezaevi
Baver Eye - Dinar T Tipi Cezaevi
Mehmet Turgay - Dinar T Tipi Cezaevi
Ramazan Kızıldağ - Edirne F Tipi Cezaevi
Deniz Sürgüt - Gümüşhane E Tipi Cezaevi
Abdullah Şaşmaz - Gümüşhane E Tipi Cezaevi
Suat Oğuz - Hilvan 1 nolu T Tipi Cezaevi
Erol Efe - Kalkandere L Tipi Cezaevi
Cengiz Ayar - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Havre Samirad - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Resul Diril - Karabük T Tipi Cezaevi
M. Şirin Taşdemir - Karabük T Tipi Cezaevi
Ebedin Abi - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Hüseyin Sürensoy - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Metin Keleş - Kürkçüler F Tipi Cezaevi
Osman İpek - Oltu T Tipi Cezaevi
M. Emin Gök - Ordu E Tipi Cezaevi
Ahmet Tuneli - Silivri 9 nolu Kapalı Cezaevi
Serdar Polat - Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi
Ahmet Boncuk - Siverek T Tipi Cezaevi
Nevzat Çapkın - Siverek T Tipi Cezaevi
Aydın Kara - Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi
Çekdar Yürek - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi

Kaynak: Özgür Gündem Gazetesi
 

İlişkili İçerik