İranlı aktivist Sotoudeh bir aydır açlık grevinde

iran’da Haziran ayında tutuklanan insan hakları aktivisti Nasrin Sotoudeh, bir aydır açlık grevinde.

 

2018 Uluslararası Ludovic Trarieux İnsan Hakları ödülüne layık görülen İranlı avukat ve insan hakları savunucusu Nasrin Sotoudeh 1 aydır açlık grevini sürdürüyor. Sotoudeh, 2009 yılında başlayan ve 2013 yılına kadar devam eden protestolar sürecinde avukatlık faaliyetlerinden dolayı tutuklanmış ve 3 yıl cezaevinde kalmıştı. Sotoudeh, 2014 yılında İran’da kadınların yüzüne asit atılması konusunu araştırırken, mağdur kadınların fotoğraflarını çeken kişi ile birlikte tekrar tutuklanmıştı. Kısa süre sonra serbest bırakılan Sotoudeh, 13 Haziran 2018 tarihinde tekrar tutuklandı.

Sotoudeh’in, şu andaki tutukluluğuna gerekçe ilk önce “casusluk” suçlaması gösterilmişti. Daha sonra ise, kendisini Sakharov Düşünce Özgürlüğü ödülüne layık gören ve 2014 yılında Tahran’a gelen bir grup batılı parlamenterle görüşmesi, İran’daki insan hakları konularında yaptığı konuşmalar gerekçe gösterilmişti.

Sotoudeh, tutuklanmasından kısa bir süre sonra yazdığı mektupta “Anlıyorum ki insan hakları çalışmalarım, kadın hakları aktivistlerini savunmam ve idam cezasına karşı duruşum nedeniyle tutsak ediliyorum. Tüm bunlara rağmen asla susmayacağım” ifadelerini kullanmıştı.

 

Sotoudeh, 25 Ağustos 2018 yılında eşine verdiği bir not aracılığıyla açlık grevine başladığını duyurmuştu. Notta şunlar yazıyordu:

“Yetkililer ile iletişim çabalarım hiçbir sonuç vermediğinden bugün itibariyle (25 ağustos 2018) hak savunucularına uygulanan haksız tutuklamalar ve ailem ve dostlarıma uygulanan taciz nedeniyle açlık grevine başlıyorum, sevgili ülkem İran’da hukukun tesis edilmesi umuduyla.”

Sotoudeh’in açlık grevine başladığını sosyal medya üzerinden duyuran eşi Reza Khandan da 4 Eylül tarihinde tutuklandı.

Sotoudeh, kendi evinin polisler tarafından basıldığı sırada gözaltına alınan ve tutuklanan insan hakları savunucu arkadaşı Farhad Meisami serbest bırakılana ve ailesine yönelik tacizler durana kadar açlık grevini sonlandırmayacağını duyurdu.

 

Bugün itibariyle açlık grevinin birinci ayında olan Sotoudeh, açlık grevi sürerken 2018 Uluslararası Ludovic Trarieux İnsan Hakları ödülüne layık görüldü. (MA)

İlişkili İçerik