F 242. oturumu: HASTA TUTSAK İRFAN ÖZENKEN SERBEST BIRAKILSIN

Bu gün Galatasaray Meydanında, İHD İstanbul Şubesi cezaevi komisyonu'nun her hafta düzenlediği Hasta Tutsaklar Oturumunda basın açıklamasını Görülmüştür Ekibi'nden Adil Okay okudu. Açıklamayı ve eylem videosunu paylaşıyoruz:

https://www.youtube.com/watch?v=Dx63DtDc-Ow&feature=share

B A S I N A V E K A M U O Y U N A

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Hapishane komisyonu olarak 242 haftadır sizlere bu meydanda Türkiye’de hapishanelerde yaşanan gerçekleri anlatmaya çalışıyoruz.

OHAL ile birlikte had safhaya ulaşan hak ihlalleri, hasta mahpusların yaşam hakkını gasp ediyor, sağlık haklarını elinden alıyor, insanlık onurunu hiçe sayıyor. Mahpuslar sürgünle, işkenceyle, kötü muameleyle hapishanelerde ölüme mahkûm ediliyor, havalandırma hakları, sosyal iletişim hakları, yeterli beslenme hakları gibi temel haklardan yoksun bırakılıyorlar.

Adaletsizlik, haksızlık sadece hapishanelerde değil biliyoruz.
Ancak yine de bizler dört duvarın önündekiler olarak her şeye rağmen karşı çıkmak, sorunların çözümü için bir şeyler yapabilme fırsatına sahibiz.
Biz insan hakları savunucularının, insani duygularla hareket edenlerin burada yaşanan olumsuzlukları dile getirmesi, baskı ve yasaklara son verilmesi için gayret göstermesi hem mahpusların hem de tüm toplumun geleceği, özgürlüğü için bir zorunluluktur. Suçlu bile olsalar insanların haklarının olduğunun kabulü ve bunun için mücadele edilmesi hak bilincinin yükseltilmesi, tüm toplumun ve insanlığın haklarına sahip çıkılması anlamını taşıyor.
242. F oturmamızda kalp, epilepsi ve astım hastası İrfan Özenken’ in durumunu sizlere aktaracağız. Özenken, bir çok mahpusla birlikte Şırnak T Tipi Hapishanesinden OHAL gerekçesiyle bir süre önce Ordu E Tipi hapishanesine sürgün edildi.i Ve bunların çoğu da hasta mahpus. İrfan Özenken koğuşta bulunan diğer mahpusların yardımıyla temel ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Tek başına hiçbir işini yapamıyor. Ailesi de uzakta olduğu için ziyaretine gelemiyor.
Koğuş arkadaşı Ercan İşcan gönderdiği mektubunda İrfan Özenken’in durumunu şöyle anlatıyor;Buraya getirildiğinden bu yana iki defa kalp krizi geçirdi. İkinci kalp krizini ise epilepsi nöbeti sırasında geçirdi ve hepimiz öldüğünü sandık. Burada tam teşekküllü bir hastane yok, arkadaş kalp krizi geçirdiği zaman hastaneye götürmelerini istedik ancak ambulans gelene kadar saatler geçti. Hapishane idaresine dilekçe yazdık elimizden ancak bu kadarı geliyor cevabını aldık. Epilepsi nöbetleri çok sıklaştı ve ağır geçiriyor. Bir an önce tam teşekkülü bir hastaneye yatırılması gerekiyor. Tam teşekküllü bir hastaneye yatırılmadığı taktirde bir sonraki epilepsi nöbetinin ölümle sonuçlanmasından korkuyoruz. Durumunun kritik olduğunu acilen sevkinin yapılması için bakanlık nezdinde girişimde bulunulması çağrısında bulunuyor.

Biz, İnsan Hakları savunucuları ve Hapishane Komisyonu olarak İrfan Özenken ve tüm ağır hasta mahpusların bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz. Taleplerimizi buradan bir kez daha dile getiriyoruz.

-Hapishaneler, insan hakları hukukuna ve mahpus haklarına uygun hale getirilsin.
-Tecrit kaldırılsın.
-Mahpusların sağlığa erişim hakları sağlansın.
-Ağır hasta olan mahpuslar serbest bırakılsın.
-Adli Tıp Kurumu’nun resmi bilirkişi varlığına son verilsin.
-Tam teşekküllü hastanelerin düzenlediği sağlık kurulu raporları kabul edilsin.

İRFAN ÖZENEK SERBEST BIRAKILSIN!
HASTA MAHPUSLAR SERBEST BIRAKILSIN!
TEDAVİ HAKTIR ENGELLENEMEZ!

İHD İSTANBUL ŞUBESİ HAPİSHANE KOMİSYONU

Video ve Fotoğraflar: Ömür Eğribel

İlişkili İçerik