Yine işkenceci değil mağdur cezalandırıldı

Yine işkenceci değil mağdur cezalandırıldı

Cezaevinden hastaneye sevk sırasında jandarmanın saldırısına maruz kalan iki tutukluya, toplam 3 yıl 7 ay hapis cezası verildi. Karara tepki gösteren tutuklular, "Askerleri ödüllendirdiler" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 19 Aralık 2012 Çarşamba, 19:53

İZMİR- Kırıklar 1 No'lu F Tipi Cezaevi'nden hastaneye sevk sırasında jandarmanın saldırısına maruz kalan Fehmi Çapan ve İleri Kızılaltun'a toplam 3 yıl 7 ay hapis cezası verildi. Tutukluların, askerler hakkında yaptığı başvuru ise cezasız kaldı.

Kırıklar 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nde tutulan Fehmi Çapan ve İleri Kızılaltun, 3 Kasım 2008 tarihinde hastaneye sevk edildiler. İki tutuklu ring aracında bulunan kamerayı bir peçete ile kapattıkları gerekçesiyleri askerler tarafından dövüldü. Elleri kelepçeli iki tutuklu ring aracında yere yatırılıp dövüldükten sonra, ayaklarından sürüklenerek, kafaları aracın demir merdivenlerine çarpacak şekilde araçtan indirildi. Daha sonra cezaevi girişinde arama noktasına götürülen iki tutuklu, burada yeniden işkenceye maruz kaldı.

Cezaevi doktoru, revire götürülen Çapan ve Kızılaltun'un "acil" olarak hastaneye kaldırılmasını istedi. Ancak buna rağmen 3 saat boyunca ambulans beklemek zorunda kaldılar.

 

MUAYENELERİ YAPILMADI

 

Buca Seyfi Demirsoy Hastanesi Acil Servisi'ne sevk edilen iki tutuklu, muayeneleri yapılmadan cezaevine gönderildi. Bu sırada işkence gördüklerini hastanedeki vatandaşlara anlatmaya çalışan tutukluların ağızları koli bandıyla bantlandı. Bunu söktüklerinde ise ağızlarına rulo halinde gazlı bez sokulmak suretiyle engellenmeye çalışıldılar.

 

ASKERLER HAKKINDA DAVA BİLE AÇILMADI

 

Saldırının ardından tutukluların askerler hakkında yaptığı suç duyurusu takipsizlikle sonuçlanırken, iki tutuklu hakkında İzmir 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen dava sonuçlandı.

Mahkeme, Femhi Çapan'a "görevini yaptırmamak için direnme" ve "kamu malına zarar verme" suçlamasıyla toplam 2 yıl 2 ay 20 gün hapis cezası verdi. İleri Kızılaltun da "görevini yaptırmamak için direnme" suçunu işlediği gerekçesiyle 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.

ETHA'ya gönderdiği bir faks ile karara tepki gösteren Fehmi Çapan, şunları kaydetti: "Adli tabip her ikimizle ilgili ayrıntılı rapor verdi. Benim raporum dava dosyasında bulunmasına rağmen hakim, adli tabibin raporunu dikkate almadı, suç işleyen jandarmanın şikayetini dikkate aldı. Raporda Fehmi Çapan'ın başından 7 yerden (bir kaşı açılmış, dudağı patlamış, iki gözü darptan dolayı morarmış ve kapanmış, çenenin altında ve başın arka kısmında şişlik ve saç bölgesinde sayısız sıyırık olduğu belirtilmekteydi) darp edildiği belirtilmesine rağmen, tutsakları cezalandırarak işkenceye ve saldırıya başvuran jandarmaları ödüllendirdi."

İzmir Tabip Odası Onur Kurulu, hastanedeki muayene ve tedavide gerekli özeni göstermediği gerekçesiyle doktor Nurhan Gülfırat'ı 850 TL para cezasına çarptırmıştı.

İlişkili İçerik