“Rosa’yı Tutuklayıp Tüm Kadınlara Mesaj Vermek İstiyorlar”

bianet’e mesaj gönderen Rosa Kadın Derneği’nin üyesi tutuklu sekiz kadın, “Bilinsin ki Rosa başardı! Türkiye kadın hareketleri ile birlikte pandemi süreci de dâhil olmak üzere kadınlara ulaştı ve tutuklanma anına kadar da mücadele etti, ediyor.” diye seslendi.

Evrim Kepenek

İstanbul - BİA Haber Merkezi

02 Haziran 2020, Salı 15:15

Haberin İngilizcesi için tıklayın

“Rosa’nın kurulması bölge kadınları için umut oldu. Şiddette maruz kalan kadınlar bize ulaştılar. İnfaz yasası ile getirilen değişikliklerle kadını katledenler, çocukları istismar edenler dışarıda; onlarla mücadele eden kadınlar ise tutuklanarak kapatılmak isteniyor.

“Ama bilinsin ki Rosa başardı! Türkiye kadın hareketleri ile birlikte pandemi süreci de dâhil olmak üzere kadınlara ulaştı ve tutuklanma anına kadar da mücadele etti, ediyor.

“Rosa yılmayacak. Rosa’ya dönük tutuklamalar ile tüm kadın hareketlerine bir mesaj verilmek istendi. Bizler içeride olabiliriz ancak dışarıda kadına karşı şiddetle mücadele devam edecek. Kadın dayanışması yaşatacak ve biliyoruz ki bu dayanışma bizi de özgür kılacak. Bilinsin ki yılmayacağız. Dışarıya çıktığımızda da kaldığımız yerden devam edeceğiz. Dayanışma ile sevgi ile direnç ile mücadele ile kalın...”

Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, derneğin kurucu üyesi Narin Gezgör, dernek yöneticisi Fatma Gültekin, TJA aktivisti Gülcihan Şimşek ve HDP ve BDP’li kadınlar Diyarbakır’da evlere düzenlenen operasyonla önce gözaltına alındılar. Sekiz kadın tutuklanarak Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’ne konuldu.

TIKLAYIN - 72 Kadın Örgütü: Rosa Kadın Derneği ile Birlikteyiz

Rosa: Çalışmalarımızın arkasındayız 

Bölgede erkek şiddetine karşı mücadele eden kadınların tutuklanmasına Türkiye’nin farklı noktalarından kadınlar da tepki gösterdi. Dernekten yapılan açıklamada da, şöyle denildi:

“Her biri yasal prosedüre uygun biçimde gerçekleşen faaliyetlerimiz içerisinden sırf toplumun bir kesiminde aksine algı yaratmak amacıyla bazı eylem ve etkinler cımbızla seçilmiş ve kadına yönelik her türlü şiddetle mücadele etme amacıyla kurulmuş olan Rosa Kadın Derneği’nin çalışmaları illegalize edilmeye çalışılmıştır.

“Bizler, açıldığımız günden itibaren yapmış olduğumuz bütün faaliyetlerin raporunu kamuoyuna açıklayarak hem yaptığımız her bir çalışmanın arkasında olduğumuzu deklare ediyor hem de iddia makamını, CMK madde 160/2 gereği görevi olmasına rağmen yerine getirmediği “lehe ve aleyhe bütün delilleri toplama” konusundaki sorumluluğunu yerine getirmeye davet ediyoruz.”

"Adını tarih boyunca direnen kadınlardan alıyor"

Derneğin başkanı Adalet Kaya derneğin kuruluşunu ve adının neden "Rosa" olduğunu bianet'e şöyle anlatmıştı:

"Rosa Luxemburg'dan günümüze mücadeleci kadınlar sayesinde buradayız. Biraz geçmişte fark yaratan direnişçi kadınları hatırlatan biraz da bugünü çağrıştıran kadınların kim olduğunu hatırlatan bir isimle anılmak istedik. Tarih boyunca direnen tüm kadınları içine alan bir isim olduğunu düşünüyoruz."

Rosa Kadın Derneği şimdiye kadar bölgede neler yaptı?

Dernekten yapılan açıklamada derneğin yaptığı eylem ve etkinlikler de sıralandı. Bazıları şöyle: 

11.01.2019- Öykü Arin'lere Umut Olalım Kampanyası

Nadir görülen bir lösemi türüne dair tanı konulan Öykü Arin Yazıcı'ya ve tüm lösemili çocuklara uygun donör bulunması için Diyarbakır'da yaşayan tüm kadınları kan merkezinde buluşmaya çağırdık. "Sen de donör ol Öykü Arin'lere umut ol" diyerek yaptığımız kampanyada 50'yi aşkın kadın kök hücre bağışında bulundu.

3.03.2019- Bm 1325 Kararı Ekseninde Savaş Ve Kadın Paneli

8 Mart etkinlikleri kapsamında Kadınlar barışın toplumsallaşmasının en etkili dinamiğidir düşüncesinden hareketle "BM 1325 sayılı karar" ekseninde "savaş ve kadın" başlıklı panel düzenledik. Ayla Akat Ata, Melda Onur ve Fatma Ünsal'ın konuşmacı olarak katıldığı panelin moderatörlüğünü Av. Cemile Turhallı yaptı.

07.03.2019- Dıyarbakır Kadına Yönelık Şıddetle Mücadele Ağının Kurulması

Diyarbakır' da kadına yönelik şiddet alanında çalışma yürüten STK ve kadın komisyonlarıyla kadına yönelik şiddette ortak mücadele etmek amacıyla Diyarbakır Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ağı kuruldu.

21.05.2019- Diyarbakır'da Katledilen Müzeyyen Boylu İçin Basın Açıklaması

Müzeyyen Boylu, Diyarbakır Kayapınar ilçesinde boşanmak istediği erkek tarafından sokak ortasında ve çocuklarının gözü önünde katledildi. Müdahillik talebimiz öncelikle "soruşturma aşamasında katılma talebi yapılamayacağı gerekçesiyle" sonrasında ise doğrudan mağdur olmadığımız gerekçesiyle reddedildi. Cenazesi henüz yerdeyken olay yerine giderek takip etmeye başladığımız Müzeyyen Boylu cinayetinin bugün de takipçisiyiz.

21.06.2019- Kadın Katliamlarına Karşı Kadın Yürüyüşü

Müzeyyen, Merve ve Aygül'ün katledilmesinin ardından, Diyarbakır Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ağı olarak yaptığımız çağrıyla, Dünya Kavşağı'nda bir araya gelen yüzlerce kadın, ellerinde siyah pankartları ve "Yasta değil isyandayız", "Kadın durmayacak, kadın susmayacak, kadın haykıracak", "Çocuk istismarı insanlık suçudur", "Erkek vuruyor devlet koruyor", "Sevgi öldürmez yaşatır" ve "Barışı da baharı da kadınlar getirecek" dövizleriyle erkek şiddetine dikkat çekmek için yürüdü.

08.07.2019- Kentin Mart-Haziran Şiddet Çetelesi

Diyarbakır Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ağı olarak Mart- Haziran ayları arasında alınan şiddet başvurularını raporlaştırıp kamuoyuyla paylaştık. 954 kadının maruz kaldığı şiddet türlerini ve şiddeti önlemek için önerilerimizi kamuoyuna açıkladık. Raporda ayrıca 1716 çocuğun şiddete maruz kaldığını kamuoyuyla paylaşarak acil eylem çağrısı yaptık.

24.08.2019 – Ölmek İstemiyoruz

Emine Bulut katliamını kınamak için, elimizde üzerinde Emine'nin son sözleri olan "ölmek istemiyoruz" yazılı siyah pankart ile Müzeyyen'in vurulduğu yerde DAKP ve Şiddetle Mücadele Ağı bileşenleri olarak basın açıklaması yaptık.

28.08.2019- Kadın Katliamlarına Karşı Kadın Yürüyüşü

Diyarbakır Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ağı ve Dicle Amed Kadın Platformu bileşenleri olarak Medya kavşağından Rojava parkına kadar yüzlerce kadın ve LGBTİ kadın katliamlarına karşı tek ses oldu. Yürüyüşün ardından basın açıklaması ve oturma eylemi gerçekleştirdik.

02.08.2019- Mor Konvoy Eylemi

Rosa Kadın Derneği olarak yaptığımız çağrıyla, Diyarbakır'da trafikte kadınların maruz kaldığı her türlü şiddete karşı, kadın şoförler tarafından Mor Konvoy eylemi gerçekleştirdik. Diyarbakır'ın ana artellerinde bulunan caddelerde çok sayıda kadın sürücü, araçlarıyla konvoy oluşturarak, trafikte kadın şoförlere uygulanan şiddeti protesto etti.

23.11.2019- 25 Kasım Gece Yürüyüşü

Şiddetle Mücadele Ağı olarak, kadına yönelik her türlü şiddete karşı mücadelemizi, isyanımızı ve dayanışmamızı büyüttüğümüz 25 Kasım gece yürüyüşünü yaptık.

27.02.2020- Gülistan Doku Nerede Eylemi

Dersim kadın Platformunun çağrısıyla tüm kadın örgütleriyle birlikte Dersim'e giderek Gülistan Doku nerede dedik. 8 Mart'ın startını Gülistan'ın akıbetini sorarak verdik.

 

Ne olmuştu?

Diyarbakır'da 22 Mayıs 2020'de Rosa Kadın Derneği ve derneğin yönetici ve üyelerinin, TJA aktivistleri ile HDP ve DBP yöneticilerinin bulunduğu 18 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan 18 kişiden 14'ü tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmiş, iki kişinin dosyası ayrılarak geriye kalan 12 kişinin Sulh Ceza Hakimliği sorgusu aynı dosya üzerinden gerçekleştirilmişti. Adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılan Barış Annesi Havva ana hariç sekiz kadın olmak üzere dosyada bulunan herkes tutuklanmıştı.

(EMK)

*Fotoğraftakiler: Rosa Kadın Derneğ'nden Narin Gezgör ve Adalet Kaya, Sosyal Medya