Pamukkale Üniversitesi Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi

 
Pamukkale Üniversitesi Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi, basın açıklamasının ardından tutuklu arkadaşları için postaneye kart atarken alkışlar ve sloganlar eşliğinde tutuklu öğrencilerin serbest bırakılmasını istedi.

Öğrenciler adına basın metnini okuyan Çağıl Kaya; " Mevcut uygulamalarla, hem AKP hükümeti hem de üniversite yönetimleri bir kez daha ortaya koymuştur ki; üniversiteler özerk bir yapıya sahip değildir. AKP, üniversitenin temel unsuru olan biz öğrencileri okulun dışına itmeye çalışmaktadır. AKP hükümet ve onun güvenlik güçleri; düşünen, sorgulayan ve kendisine muhalif olan tek bir öğrenciye bile tahamül edemez haldedir. Bu tahamülsüzlüğünü okul içinde ve okul dışında panzerlerle, biber gazlarıyla, baskıyla göstermektedir.

Son günlerde pek çok üniversite öğrencisinin, ailenin, polis tarafından aranması ve "çocuğunuza dikkat edin" uyarılarında bulunması, öğrencinin iradesinin yok sayılmasını, bu baskı politikalarının bir parçası olarak nitelendirmekteyiz. Bizler üniversite yönetiminin ve devletin güvenlik güçlerinin baskısını, her geçen gün daha yoğun olarak üzerimizde hissediyoruz. Geçen yıldan bu yana yüzlerce öğrenciye açılan soruşturmalarla, okul içerisinde eylem yapan öğrencilerin tutuklanmasıyla ve şimdi de ailelerimizle görüşmelere kadar uzana tehditler sona ersin istiyoruz. Bu baskılar sona erene, arkadaşlarımız serbest bırakılana dek sokaklarda olmaya devam edeceğiz." dedi.

Haber: Mehmet Emin Kurnaz- Denizli

Denizli Pamukkale Üniversitesi'de Açlık grevi eylemlerine destek etkinlikleri sonucu tutuklanan öğrenciler için imza kampanyası organize ediliyor. Öğrencilerin çağrı metni:

"2 Kasım 2012 Tarihinde açlık grevi eylerine destek vermek için Denizli Pamukkale Üniversitesi'nde toplanan öğrencilerden 101 kişi gözaltına alınmıştı.Gözaltından salınan öğrencilerin çoğuna(40) savcılıktan itiraz gelip tutuklu yargılanmalarına kanaat getirilmiştir. 30 tutuklu bulunmakta 10 öğrenci arkadaşımız da aranmaktadır. 28 Mart 2013 Tarihinde arkadaşlarımız mahkemeye çıkacaktır. Arkadaşlarımızın bir an önce özgürlüklerine kavuşmaları için desteklerinizi bekliyoruz."

http://imza.la/pau-ogrencilerine-ozgurluk

İlişkili İçerik