Kameralı tacize karşı direniş

Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde hücreleri görecek şekilde kamera takılmasına karşı çıktıklarını okurlarımız defalarca idareye bildirmelerine karşın, 28 Mayıs 2014 günü kameralar takılmaya başlamış. Ancak okurlarımız “Kameralı tacize izin vermeyeceğiz!” sloganlarıyla protesto etmişler. Bir gün sonra da, kameralar ya üstü örtülerek ya yakılarak ya da kırılarak işlevsiz hale getirilmiş. Bu durum karşısında idare, 32 kişiye 1 ila 10 gün arasında hücre cezası istemiyle soruşturma başlatmış. Dahası idare, yeniden kameralar takmaya çalışmış; ancak bu kameraların akıbeti de eskileri gibi olmuş. Bunun üzerine yine beş kişiye daha 1 günden 10 güne kadar varan hücre cezası istemiyle soruşturma açılmış. Okurlarımız, 24 saatlik yaşamlarının her anının kamerayla izlenmesine karşı çıkıyorlar, haklı olarak. Röntgencilik yapmaya zorlanan gardiyanlar, bu durumdan rahatsız değiller mi acaba?

Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’nden bir okurumuz, bu köşede bir öneri bölümünün de yayınlanabileceğini söylüyor. Nitekim, kendisi, birçok kişi gibi, çocuklarının dağdan geri gelmesini isteyen annelerle ilgili sürecin doğru yönetilemediği, hatta hiç yönetilemediğini savunarak, gerek Amed belediyesi, gerekse BDP yöneticilerinin, Özgürlük Hareketi ve hatta bir türlü olması gibi yürümeyen Barış Süreci’ne karşı devletin bir psikolojik harekatı olarak başlatılan bu eyleme yüzlerce barış annesiyle katılarak, anneleri doğru hedefe yönlendirmenin mümkün olduğunu düşünüyorlar.

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan MLKP ve TKP/ML TİKKO tutsakları Hiyem Yolcu, Özlem Cihan, Şerife Erbay, Gökben Keskin, Ö. Eylem Vural, Gülşan Taşkıran, Ö.Hayriye Yurdayol ve Satiye Ok, Sn. Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılan imza kampanyasına katıldıklarını belirtiyorlar.

Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan MLKP, TKP/ML, Direniş Hareketi, KDÖ Davası Tutsaklarından 21 kişinin imzaladığı Öcalan’a Özgürlük Kampanyası’na ait imzaları ilgili kuruma ilettik. Kendilerine teşekkür ediliyor.

Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılan imza kampanyasına katılan Ümraniye T Tipi Cezaevi’ndeki 42 siyasi tutsak, Lice’de katledilen Ramazan Baran ve Hacı Baki Akdemir şahsında tüm direniş şehitlerini selamlıyorlar.

Ümraniye T Tipi Cezaevi’nde bulunan Ergin Aktaş’a Adli Tıp Kurumu, ikinci kez tahliye edilmesi gerekir, raporu vermesine rağmen, savcılık bu talebi yerine getirmeyi reddediyor. Yine Huntington hastası olduğu için hiçbir ihtiyacını kendi başına karşılayamayan Ali Ekber Oruç’un tahliye olması gerekir, raporu vermeyen Adli Tıp Kurumu hakkında insan ne diyeceğini bilemiyor.

Sekiz yıldan fazla bir süredir Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan M. Sıraç Keskin, sürekli olarak ailesinin yakınlarındaki cezaevlerinden birine sevkini istiyordu. Adalet Bakanlığı, bu talebi nihayeti kabul etti ve kendisini Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne sevk etti. Sekiz yılda, ancak 100 metre ileriye gidebilen okurumuzun Kürdistan’a ulaşması birkaç asır gerekecek galiba...

Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde bulunan Süleyman İlik’in cezaevi bir yılın altına düştüğü için talep ettiği ilçe cezaevine gitme talebi kabul edildi ve kendisi bu nedenle -Diyarbakır’ın ilçesi- Silvan Kapalı Cezaevi’ne sevk edilmiş bulunuyor.

Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Hayri Demir’e özel not: Mahsum Bulut, artık 18 yaşında. Bu yüzden, Maltepe’den Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne sevk edilmiş bulunuyor. Şehide hitaben yazmış olduğunuz Kürtçe ve Türkçe şiirlerinizi gönderebileceğiniz bir adres veriyorum: Mehmet Erbey / M Tipi Cezaevi / C-10 Beycuma - ZONGULDAK

Elbistan E Tipi Cezaevi’nde bulunan Ahmet Bilge’nin altı adet karikatürünü aldık. Kendisine teşekkür ediyorum.

DÜZELTME:
DİHA mahreçli bir haber, gazetemiz Özgür Gündem ve Azadiya Welat’ta 30 Mayıs 2014 günü yayınlanmış. Bu haberde, 20 yıla yakın bir süredir içeride yatmakta olan kadim okurlarımızdan Erhan Kaya’nın kanser olduğu belirtilmiş. Her ne kadar kendisi uzun süredir cezaevinde olmasından kaynaklı kimi hastalıkları söz konusu olsa da, kanser gibi ağır bir hastalığı bulunmamaktadır. Böylesine yanlış bir haberi yayınlayarak halen Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde kalmakta olan Erhan Kaya’nın ailesi ve arkadaşlarını üzdüğümüz için özür dileriz!

MEKTUBU GELENLER:

Hiyem Yolcu - Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi
Mehmet Erbey - Beycuma M Tipi Cezaevi
M. Zeki Karataş - Dinar T Tipi Cezaevi
M. Serhat Polatsoy - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Orhan Alkan - Elazığ E Tipi Cezaevi
Ahmet Bilge - Elbistan E Tipi Cezaevi
Özkan Gerçek - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Hasan Dal - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Nurettin Adanmış - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
M. Nesih Sarıkaya -Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
M. Sıraç Keskin - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
İdris Yakut - Metris 1 nolu T Tipi Cezaevi
Süleyman İlik - Silvan Kapalı Cezaevi
Tahir Laçin - Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi
Serbest Ekeren - Şırnak T Tipi Cezaevi
Hüseyin Yaşar - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Erhan Kaya - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Görgin Oktar - Ümraniye T Tipi Cezaevi
Murat Özer - Ümraniye T Tipi Cezaevi
Savaş Aydın - Van F Tipi Cezaevi
Haluk Bor - Van F Tipi Cezaevi

 

OKURLARLA BAŞBAŞA

Hüseyin AYKOL
[email protected]

Mithatpaşa Cad. No: 36-3
 06420 Kızılay - ANKARA
Tel: 0 312 230 43 18 Faks: 0 312 230 43 17

Kaynak: www.ozgur-gundem.com

İlişkili İçerik