"İşkenceci Raci Tetik Öldü. İnsanlığa Kötülük Edenlerin Arkasından Konuşulur"

"Raci Tetik Öldü. İnsanlığa Kötülük Edenlerin Arkasından Konuşulur"
78'liler Girişimi sözcüsü Can Mamak Askeri Cezaevi komutanı Raci Tetik'in yargılanmadan, adalet yerine getirilmeden, işkencenin acısını yaşayanların adalet duygusuyla yaraları sarılmadan öldüğünü söylüyor.
Hikmet Adal İstanbul - BİA Haber Merkezi 30 Nisan 2019
***
Mamak Askeri Cezaevi komutanı albay Raci Tetik'in Cenazesi Üsküdar'daki Şakirin Camisi'nde kılınarak Tuzla Şifa Mezarlığı'na defnedildi. Yapılacağı açıklanan askeri tören yapılmadı. Tetik'in tabutu Türk bayrağına sarılı şekildeydi.

78'liler Girişimi sözcüsü Celalettin Can "Raci Tetik'in bir yanı 12 Eylül'dür" diyor.

Can, 19 yıl 5 ay cezaevi mahkumiyetinin altı yılını yerin üç metre altında tek kişilik bir hücrede geçirdi, işkence gördüğü toplam süre altı ayın üzerindeydi. Can'la 12 Eylül hapishanelerini ve Raci Tetik üzerine konuştuk.
Diyarbakır'da Yıldıran, Ankara'da Tetik

Can, dönemin hapishane müdürlerinin asker olduğunu, ayrıca hapishanelerde genelde KIbrıs kökenli askeri istihbarat şefleri bulunduğunu anlatıyor.

"Kıbrıs'taki özel halk birimlerinde yetişmiş, muhalefeti ve muhalefet odaklarını bastırmaya göre şekillendirilmiş ve bu konuda her türlü yöntemi uygulamayı da reva gören bir kadronun parçalarıydılar.

"Diyarbakır Cezaevi'nde işkenceci yüzbaşı Oktay Esat Yıldıran, Ankara'da Raci Tetik. Devlet ve cunta siyaseti gereği Kürt meselesinin çözümünde Diyarbakır'da daha vahşi bir uygulama güttü."
Araştırma Komisyonu'nda

Can,"yaptığı işi devletin verdiği bir görev olarak algılıyor, vicdanen çok rahat gören bir insandı" derken Tetik'in 2012'de Meclis Darbe ve Muhtıralar Araştırmalar Komisyonu'ndaki duruşunu hatırlatıyor.

"Sırrı Süreyya Önder orada, karşısında 'Sinmedik' gibi bir laf etmişti. Tetkik de 'Ya öyle mi? Sinmediniz ha' deyip, o dönemde ne kadar korkutucu davrandıklarını ve insanlık dışı muamele yaptıklarını itiraf etti aslında. Ben de oradaydım.

"Halbuki devlet, ordu sana bir görev veriyorsa, kanunlar önünde suç olan bir şeyi yapmamalısın. Hele ki bu, insanın insan olmaktan gelen haklarını ihlale dayanıyorsa hiç yapmamalısın.
İlhan Erdost'un ölümü

"Tetik, Mamak Cezaevi'nde İlhan Erdost'un ölümünden birinci dereceden sorumludur. Erdal Eren, Necdet Adalı, Mustafa Pehlivanoğlu, Levon Ekmekçiyan gibi isimler Tetik'in müdür oldu dönemde cezaevine girdiler. Bunun bulunduğu dönemde idam edildiler. Çok ağır işkencelere maruz kaldıklarını, Tetik'in doğrudan doğruya şiddette sınır tanımadığını, oradaki bütün tutuklular, yaşayanlar anlatıyorlardı.

"İnsanlık düşmanı bir insandı. Şimdi diyeceksiniz ki ölen insanın arkasından konuşulur mu? Konuşulur. İnsanlığa kötülük eden insanların arkasından konuşulur. Tetik kötü bir insandı.
"Adalet yerine getirilemeden.."

Can Türkiye'nin 12 Eylül'le de, işkencecilerle de yeterince hesaplaşamadığını, Cunta lideri Kenan Evren ile Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya'nın iki kişinin yargılanmasıyla sınırlı kaldığını hatırlatıyor.

"Raci Tetik de bu hesaplaşma yaşanmadan, adalet yerine getirilmeden, işkencenin acısını yaşayan insanların adalet duygusuyla yaraları sarılmadan öldü, gitti."
Hesaplaşma ve demokrasi

TIKLAYIN- Yargıtay 12 Eylül Davası Kararını Bozdu

Can 12 Eylül'le ilgili yargı sürecinin hala devam ettiğini, Tetik'in ölümünün ise benzeri insanlarla ilgili hesaplaşma sürecinin tamamlanamayacağı anlamına gelmediğini ifade ediyor.

"Türkiye Raci Tetiklerle, Oktay Yıldıranlarla, işkencecilerle, 12 Eylül darbecileriyle, topluma işkence yapan ve işkenceyle bir toplumu dizayn etmeye çalışan bütün insanlık dışı bu insanlarla hesaplaşmadığı sürece ülkeye demokrasi gelmez. Demokratik hak ve özgürlükler gelişmez. "

İlişkili İçerik