Hasta tutsak Erol Zavar için F oturması

13.04.2019
BASINA VE KAMUOYUNA
Halkların Demokratik Partisi Milletvekili Leyla Güven'in İmralı hapishanesinde ve tüm hapishanelerde tecrit’in kaldırılması talebiyle başlattığı “Süresiz ve Dönüşümsüz Açlık Grevi”nin 157. günü. Tahliyesinin ardından dışarıda da açlık grevini sürdüren Leyla Güven ve beraberinde tüm hapishanelerde çeşitli tarihlerdeki katılımlarla açlık grevci sayısı 5 binlerle ifade ediliyor. Açlık grevini sürdüren mahpusların sağlık sorunları artmakta, bazı mahpusların ise gün geçtikçe ölüm sınırına vardıkları gözlemleniyor. Mide kanaması, idrarlarından kan gelmesi ve vücut bütünlüklerinin bozulduğu; yürüme problemi, halsizlik, mide bulantısı vb... rahatsızlıkları artmaktadır. İstedikleri ve talep ettikleri “yazılı yasalara ve uluslar arası özleşmelere aykırı olan Tecrit’in kaldırılmasıdır. 5275 nolu Ceza ve infaz tedbirlerinin uygulanması yasası mevzuatı gereği, hapishanede tutulan ağır ve ağır müebbet hükümlülerinin infazının yerine getirilmesinde; “e) Hükümlü, kurum idare kurulunun uygun gördüğü hâllerde ve 15 günde bir kez olmak üzere (f) bendinde gösterilen kişilere, süresi on dakikayı geçmemek üzere telefon edebilir. f) Hükümlüyü; eşi, altsoy ve üstsoyu, kardeşleri ve vasisi, belirlenen gün, saat ve koşullar içerisinde 15 günlük aralıklarla ve günde bir saati geçmemek üzere ziyaret edebilirler.”diyen yazılı olan kanun mevzuatının gereğinin karşılanması halinde ölümlerin duracağına inanıyoruz.
Yaşamına son veren çeşitli hapishanelerden genç mahpusların üzüntüsü içerisindeyiz. Biran önce yeni ölümlerin yaşanmaması için iktidarın adım atmasını istiyoruz.
368. F oturmamızda sizlerle Hasta Mahpus Erol Zavar'ın durumunu paylaşacağız.
İki çocuk babası olan Erol Zavar'a yargılandığı bir dosyadan 2001 yılında müebbet hapis cezası verildi. Sincan F Tipi hapishanesinde tutulurken 15 Temmuz darbesi sonrası Tekirdağ F tipi hapishanesine sürgün edildi. Halen Bolu F tipi hapishanesinde tutulan Zavar, hastalıklarının tedavisi ve zorunlu ameliyatları için bu hapishanede yaşam mücadelesi vermektedir. Komisyon olarak 90. F ve 245. F oturmamızda gündemimize taşıdığımız ağır hasta mahpus Erol Zavar, 15 defa mesane kanseri hastalığından dolayı ameliyat olmuştur. Mesanesinden 50'ye yakın kanser tümörü alındı. Yanı sıra başka hastalıklardan dolayı da yaşamını etkileyen rahatsızlıkları vardır. Kalp rahatsızlığı, Koah, Migren, Astım, Troid nodülü, akciğerde nodül, bacağında platin, dizinde menüsküs, safra kesesinden ameliyat, bel ve boyun fıtığı gibi hastalıkları ile hapishane koşullarında kalmaktadır. Son olarak annesi Fikriye Zavar'ın komisyonumuza verdiği bilgi ise şöyle:
9 Nisan 2019 Salı günü Bolu İzzet Baysal Üniversitesi hastanesine götürülen Erol Zavar kalbinden rahatsızlığı nedeniyle ilaçlı kalp grafiği çektirilmiş, Tiroid bezi nodül’ünün ameliyat edilmesi için de Bolu F tipi hastanesine oğlunun dilekçe verdiğini, ameliyat zamanını beklediğini belirtmiştir.
Kalbinden rahatsızlık yaşadığını ve anjiyo olması gerektiği bilinen Erol Zavar birçok hastalıkla yaşam mücadelesi veriyor. Troid kanserinden dolayı acilen kanser nodül’ünün ameliyatla alınması gerekmektedir.
İnsan hakları savunucuları ve hapishane komisyonu olarak diyoruz ki; uzun süredir takibinde olduğumuz hasta mahpus Erol Zavar'ın bu ağır hastalık koşullarında hapishanede kalması insani bakımdan vicdanları yaralamaktadır. Erol Zavar ve benzeri durumda olan ağır hasta mahpusların serbest bırakılmasını istiyoruz.
Hasta mahpuslar Serbest Bırakılsın!
Erol Zavar Serbest Bırakılsın!
Tedavi Haktır Engellenemez!
İNSAN HAKLARI DERNEĞİ İSTANBUL ŞUBESİ
HAPİSHANE KOMİSYONU

İlişkili İçerik