Hapishanelerde ‘Keyfiliğin kaynağı iktidar’

Cezaevlerindeki ihlallerin keyfilikten kaynaklandığını vurgulayan İHD Diyarbakır Başkanı Zeytun, idarenin siyasi iktidardan talimat aldığını söyledi. Patnos Cezaevi’nde ise kötü koşullar yüzünden hastalıklar yayılıyor

Son yıllarda cezaevlerinde politika haline getirilen kötü muamele ve baskılar beraberinde binlerce hak ihlalini doğuruyor. İşkence, kötü muamele, sevk dilekçelerinin dikkate alınmaması, mektupların sansürlenmesi, kitaplara el konulması gibi birçok hak ihlali ve keyfi uygulamalar tüm hızıyla sürüyor. İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Zeytun, cezaevi yönetimlerinin siyasi iktidarın emriyle keyfi uygulamaları devreye koyduğuna dikkat çekti. Yaşanan hak ihlallerinin birçoğundan bilgilerinin olmadığını belirten Zeytun, tutukluların sağlık başta olmak üzere birçok hizmete erişiminin cezaevi yönetimi tarafından engellendiği, özellikle Elazığ, Patnos ve Tarsus cezaevlerinde ciddi hak ihlallerinin yaşandığı bilgisini paylaştı. Cezaevlerindeki bu baskıları tümüyle cezasızlık politikalarının birer yansıması olarak değerlendiren Zeytun, bu cezasızlık politikalarının siyasi iktidarın yargıyı tekeline almasından kaynaklandığını ifade etti. Cezaevlerinde tutukluluğunun bir an önce sonlandırılması gereken ağır hasta tutukluların olduğunu hatırlatan Zeytun, İHD tarafından 60’a yakın ağır hasta tutuklunun tespit edildiğini sözlerine ekledi.

‘İtirazlar sonuçsuz’

Hak ihlallerinin en yoğun yaşandığı Elazığ 1 ve 2 nolu cezaevlerine ilişkin de konuşan Zeytun, hukuk dışı keyfi uygulamaların ciddi düzeye ulaştığını belirtti. Zeytun, “Elazığ cezaevinde toplatılma kararı olmayan bandrollü Kürtçe kitapların cezaevi yönetimi tarafından keyfi olarak tutuklulara verilmediği gibi tutsakların kaldığı koğuşlarda bulunan bu yayınların toplatıldığı bilgisini aldık. Yine aynı şekilde siyasi tutsakların yazdıkları kitapların da koğuşlara sık sık düzenlenen baskınlar sonucu toplatıldığı ve bu duruma tepki gösteren siyasi tutsakların itirazlarının ise sonuçsuz bırakıldığını bizlere iletilen yalnızca birkaç hak ihlali olayı” ifadelerini kullandı.

Patnos Cezaevi’nde hastalık yayılıyor

Her ay 3 çocuğuyla Şırnak’tan Ağrı Patnos L Tipi Cezaevi’nde tutuklu eşi Şevki Kabul’un görüşüne giden Sibel Kabul, tutukluların mesajını paylaştı. Kabul, “Geçen sene eşim cezaevinde kalp krizi geçirdi ama bir hafta sonra cezaevine tekrar getirildi. Halen sağlık sorunları yaşıyor ve onun gibi onlarca hasta tutsak var. Onları hastaneye bile götürmüyorlar. Götürdüklerinde de ya iş işten geçmiş oluyor ya da iyi muayene edilmiyorlar. Ne doğru düzgün temiz su veriyorlar ne de yemek. Gerekçesiz yere sürekli hücreye konuluyorlar. Her görüşe gittiğimde gönderdiğim elbiselerin ulaşmadığını söylüyor. Temiz su verilmediği için ne banyo yapabiliyorlar ne de sağlıklı bir şekilde beslenebiliyorlar. Hepsi çok zayıflamış halde” dedi. Cezaevi yönetiminin özel bir politika yürüttüğünün altını çizen Kabul, heyetlerin sürekli cezaevine gidip incelemelerde bulunmasını istedi ve ekledi: “Tutsaklara çoğu zaman ne kitap ne de gazete veriyorlar. Her görüşte bize söyledikleri tek şey; ‘bunları duyurun’ demek oluyor. Onlar için bir şey yapılsın. Eşim kelepçeli muayeneyi kabul etmediği için hastaneye dahi götürülmüyor. Hastalıkları günden güne artıyor. Hepsi çok zayıflamış, cezaevinde oluşabilecek herhangi bir hastalıktan korkuyorlar. Çünkü yıkanmaları için yeterli su dahi verilmiyor. Haftalık 8 saat su veriyorlar o esnada herkes bir iş yapıyor.”

İlişkili İçerik