"Demir parmaklıklar ardından değil asma bahçelerinden izleyeceğiz dünyayı..."

“Kara bulutların dağılacağı, güneşi kucaklayacağımız günlerde de hep beraber olacağız; demir parmaklıklar ardından değil asma bahçelerinden izleyeceğiz dünyayı. Bu iyimserlikle selamlar, sevgiler. “

Deniz TEPELİ. 1 No’lu F Tipi Hapishane A-13-7. Kandıra/KOCAELİ

"kara bulutlar her zaman çünkü

arınmanın yeni ayetlerinin peygamberleridir

ve bir mumun şahadetinde

apaydın bir giz var onu

o sonuncu ve o en uzun yalaz iyi biliyor"

   FURUĞ FERRUHZAD

***

Sevgi ve dostlukla Merhaba, Umarım sen ve oradaki tüm arkadaşlar çok iyisinizdir. Ben, bizler iyiyim-iyiyiz. Gerçi, iyiyiz ama covid-19 bulaştırılan arkadaşlar oldu. 27 Ağustos’ta arama yapılmıştı, buradan bulaştırdı gardiyanlar; 9 Eylül’de test sonuçları pozitif çıktı iki arkadaşın. Yıldız Keskin ve Aysun Baykal. Onlarla beraber kalan Nurgül Acar arkadaşın ise negatif çıkınca onu ayrı olarak karantinaya aldılar, ancak sonradan onun da pozitif çıktı. Şu an durumları iyi. Ancak, mesele devam ediyor. Her yerde her şey “normal”e döndü, ancak hapishanelerde covid bahanesiyle her türlü hak hâlâ engelleniyor, buna duruşmalar da dahil. Ancak, işte baskı, hak gaspları ise covid engeli tanımıyor! Aramalar, gardiyanların hâlâ maskesiz dolaşıyor olması, telefon vb. ortak kullanılan alanlar için bulunan dezenfektanların kaldırılması, gardiyanların yemek vb. dağıtırkenki özensizlikleri… Şu eylül günlerinde, 12 Eylül’ün mirasçıları kendi özlerine uygun davranıyor elbette. Aslolan bizlerin duruşudur. Aslolan direniştir… Gönderdiğiniz ’Tuhaf Buluşmalar Metrosu’nu geçen hafta aldım, çok teşekkür ederim. Kutluyorum. Müthiş bir tempo ile çalışıyorsunuz. Sadece bizlere yansıyanlar bile çok yoğun. Kutluyorum… Kitapta da değindiğiniz gibi, bunca yalnızlaştırma ve yabancılaştırma, kapitalizmin temel saldırı ve toplum proje perspektiflerinden. Kalabalıklar içinde fiili yalnızlık, fiili tecrit. Ancak, işte su akıp yolunu buluyor. Ezilenlerin en büyük gücü olan birlik, birleşme kaçınılmaz olarak kendine yol yapıyor, yol buluyor… Furuğ’un şiirindeki gibi, bu kara bulutlar, onların içeride-dışarıda her türlü baskısı, faşizmin her türlü rengi ve biçimi, açacak günün, doğacak güneşin habercisidir sadece.

            Size 4 tane karikatür yolluyorum, Barış’ın. Yeni gelmişti, sizinle de en beğendiklerimden bazılarını paylaşmak istedim.

            Bu arada, sanırım mektupların gidiş-gelişiyle ilgili sorun oluyor. ‘Korona Günlerinde Mahpusluk’u, epey önce, yolladığınızı belirtmiştiniz, gelmemişti. Sonradan ben edindim başka arkadaşlardan. Güzel bir çalışmaydı, neşeli ve eğlenceli yazılar iyimserlik vermiştir okuyanlara eminim… Bu kitap ile beraber de mektup-kart yolladıysanız, gelmedi, bilginiz olsun. Maalesef çok sık bu tür sorunlar yaratılıyor malumunuz. Bu nedenle, bu defa taahhütlü yolluyorum.

            Sizleri sevgiyle kucaklıyoruz. Tüm dostlara çok selamlar, sevgiler, başarılar. Kendinize bizim için de çok iyi bakın. Kara bulutların dağılacağı, güneşi kucaklayacağımız günlerde de hep beraber olacağız; demir parmaklıklar ardından değil asma bahçelerinden izleyeceğiz dünyayı. Bu iyimserlikle selamlar, sevgiler.

Deniz TEPELİ

1 No’lu F Tipi Hapishane A-13-7

Kandıra/KOCAELİ

İlişkili İçerik