2. Gazetecilere Özgürlük Kongresi 24 Temmuz'da Toplanıyor

Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP) tarafından, Sansürün ilk kez Kaldırılışının (1908) (Sansüre ilk kez Direnişin) 105'inci yıldönümü olan 24 Temmuz 2013 tarihinde "İkinci Gazetecilere Özgürlük Kongresi" toplanacak.

"Birinci Gazetecilere Özgürlük Kongresi", 2011 yılında 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde toplanmıştı.

Kongreye, GÖP'ü oluşturan 93 meslek örgütünün yanı sıra uluslararası gazetecilik örgütlerinin temsilcileri de katılacak.

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (FIJ) Başkanı Jim Boumelha, Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Başkan Yardımcısı Nadezda Azhgikhina, Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Basın Özgürlüğü Danışmanı Steven Ellis, Güneydoğu Avrupa Medya Örgütü (SEEMO) Genel Sekreteri Oliver Vujovic, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Avrupa Büro Temsilcisi Johann Bihr, Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) Başkan Yardımcısı Rob Mahoney, Uluslararası Yayıncılar Birliği'nden (IPA) Jose Borghino ve Uluslararası PEN Başkan Yardımcısı Eugene Schoulgin kongrenin açılışında konuşacaklar.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT - OSCE) Medya Özgürlüğü Temsilcisi Dunja Mujatovic de görüntülü bir mesajla kongreye katkı sunacak.

Kongreye, ilk kongrede olduğu gibi, yargılanan gazetecilerin yanı sıra hapisteki gazetecilerin aileleri ve avukatları ile tahliye edilen gazeteciler de katılacak.

Ayrıca basın özgürlüğünü yakından ilgilendirdiği için, mesleki faaliyetlerinden dolayı "işten atılan" gazeteciler ve "sosyal medya" uzmanları da kongrenin katılımcıları arasında yer alacak.

Tüm katılımcıların Kongre'de konuşma hakkı bulunacak.

Kongre, ortak sonuç bildirisinin kabulüyle kapanacak ve alınacak kararlar GÖP Dönem Başkanlığı tarafından ilgililere ulaştırılarak takibi yapılacak.

Kongre, 24 Temmuz 2013 Çarşamba günü İstanbul'da The Marmara Oteli'nde 09.00'da başlayacak. Kongrenin ardından, aynı otelde, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından verilen "Basın Özgürlüğü" ödüllerinin dağıtımı törenine geçilecek.

Kaynak: baskahaber.org

İlişkili İçerik