Berivan Altan

‘Sincan Cezaevi’nde çocuklar daha önce de darp edilmiş’

Sincan Çocuk Cezaevi’nde çocuklara kötü muamele uygulandığına dair kendilerine daha önce başvuru yapıldığını dile getiren Ankara Barosu Cezaevi Komisyonu Üyesi Avukat Fatih Gökçe, 21 Aralık'taki olay sonrası görüştükleri 4 çocuğun da gardiyanlar tarafından daha önce darp edildiğini söyledi.

 

Müvekkillerini görmeye giden avukat: İşkence seslerini duydum

Kırıkkale F Tipi Cezaevi'nde kalan müvekkilleriyle görüşmeye giden  Av. Ayşegül Çağatay, görüşme sonrası işkence seslerine şahit oldu.  Av. Çağatay, tanık olduğu bu durum üzerinde “Avukatın olduğu bir ortamda tutsaklara bunları yapanlar, kameranın ve avukatın olmadığı yerlerde neler yapmazlar ki” diye sordu.
 

'Taraflı koğuş' gerekçesiyle denetimli serbestlik talebine ret

Urfa Cezaevi'nde 14 aylık astım hastası kızı Arin ile birlikte kalan Esma Yılmaz'ın denetimli serbestlik başvurusunun "taraflı koğuşta olması" ve "örgütten ayrılmadığı" gerekçeleriyle reddedildi. 

Urfa T 2 Nolu Kapalı Cezaevi'nde 14 aylık astım hastası kızı Arin ile birlikte kalan Esma Yılmaz'ın denetimli serbestlikten faydalanmak için başvurduğu Mardin İnfaz Hakimliği, 25 Temmuz 2018 tarihli başvuruyu reddetmişti. Yılmaz'ın denetimli serbestlik ve ev hapsi talebinin reddedilmesinin gerekçeli kararı açıklandı.

 

'ÖRGÜT SUÇLUSU OLDUĞUNDAN'

 

Cezaevindeki Arin bebekte kilo kaybı devam ediyor

Urfa Cezaevi’nde annesi Esma Yılmaz ile birlikte kalan 14 aylık astım hastası Arin bebeğin ilaçlarının kesilmesiyle birlikte kilo kaybının devam ettiğini söyleyen baba Mihdi Yılmaz, “Bir çocuğu annesiyle Mardin’e göndermek bu kadar zor mu? Bu kadar mı çaresiz bu devlet bu hükümet” diye isyan etti.
 

Cezaevindeki çocuklar zamanla yaşıtlarının gerisinde kalıyor

Türkiye’de 0-6 yaş arasındaki 560 çocuk, anneleriyle birlikte cezaevinde. TPD Genel Sekteri Ebru Ergin, annesi ile cezaevinde kalan çocukların zamanla yürüme, koşma, ellerini iyi düzeyde kullanma, zıplama gibi ve bilişsel alanlarda yaşıtlarının gerisinde kaldığını paylaştı.
 

44 yıllık avukat: Yargının bu kadar baskı altında olduğu dönem yaşamadım

Yargıda son bir yılda yaşananları değerlendiren 44 yıllık avukat Yusuf Alataş, “Bunca yıldır bu işi yapıyorum ama ben gerçekten yargının bu kadar baskı altında ve taraflı pozisyona itildiği bir dönem yaşamadım” dedi.
 
Rejimin değiştiği Türkiye’de yargı tatili bugün başlıyor. Kuvvetler ayrılığının olmayacağı yeni yönetim sisteminde yargının güvenirliliği ve tarafsızlığı daha fazla tartışma konusu oldu. 44 yıllık avukat Yusuf Alataş yargıda bir yılda yaşananları ve yeni rejimde yargıyı neler beklediğini değerlendirdi. 
 

Cezaevindeki Arin bebeğin sağlık durumu kötüleşiyor

Urfa Cezaevi’nde bir yaşındaki bebeği Arin ile kalan Esma Yılmaz’ın denetimli serbestlik başvurusu reddedilirken, doktorlar, astım hastası kızının 6 ay hastanede tedavi edilmesi gerektiğini belirtti. 
 
Urfa 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Ömerli eski ilçe Eşbaşkanı Esma Yılmaz’ın astım hastası 1 yaşındaki bebeği Arin’in cezaevi koşullarında kalmaması için denetimli serbestlik istemiyle başvurduğu Mardin İnfaz Hakimliği’nden ret yanıtı geldi. Arin’in durumu ise her geçen gün kötüleşiyor.
 

Hapishanelerde Hipokrat yemini etmemiş doktorlar mı görevlendiriliyor!

Tutuklu Demir: Doktorlar onur kırıcı davrandı

Adalet Bakanlığı, tutuklu Seyran Demir’in sağlık hakkının engellendiğine dair başvurusunu “tutuklu doktora gitmek istemiyor” diye yanıtladı. Demir ise, defalarca ameliyat için dilekçe verdiğini, hastaneye götürüldüğünde de doktorların onur kırıcı davrandığını söyledi.
 

Ölüme terk edilen tutuklular için özgürlük talebi 200’üncü haftada’

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi'nden Nuray Çevirmen, eylemlerinin 200’üncü haftasında hasta tutukların sağlık durumuna dikkat çekerek, “Hasta mahpuslar yavaşlatılmış ölüme terk ediliyor” dedi.
 
Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi'nin her Cumartesi gerçekleştirdiği eylem 200’üncü haftasını geride bırakıyor. Eylemler devam ederken, hasta tutukluların sağlık durumları da her geçen gün kötüye gidiyor. Hasta tutuklular kendi deyimleriyle “yavaşlatılmış ölüme mahkum edilmiş” durumda.
 

El birliği ile öldürdüler!

Wan’da 2015 yılında çıkan bir çatışmada yaralanan Ramazan Beyazpirinç, etkin bir tedavi yapılmadan Ankara dâhil hastane hastane dolaştırıldı, en son başka bir hastaneye sevk edilirken ambulansta hayatını kaybetti. Adalet Bakanlığı ise, kimsenin soruşturulmasına izin vermedi