Ayça Söylemez

KUYUNUN DIBINDEKI INSAN

 

 

KUYUNUN DİBİNDEKİ İNSAN ANLATTI

“Artık tek başınasın”

Kendisinden “kuyunun dibindeki insan” diye bahseden mahpus, yeni yüksek güvenlikli yapılardan Y tipi cezaevlerini detaylarıyla anlattı. Çıkardığım sonuç: İnfaz koruma memurundan başka birinin sesini duymak istiyorsanız, “uslu” bir mahpus olmalısınız…

Ayça Söylemez

İstanbul - BİA Haber Merkezi

17 Haziran 2023, Cumartesi 00:00

Mahpus haklarını anlatan kitap cezaevine alınmadı

CİSST’in “Türkiye’de Ağırlaştırılmış Müebbet Hükümlüsü Mahpus Olmak” adlı kitabı, önce “Savcılık izni yok” gerekçesiyle, sonra da yönetmeliğe aykırı olduğu iddiasıyla mahpusa verilmedi.

28 yıllık mahpus yazar ve çizer Ahmet Bilge, Elbistan'dan Antalya Cezaevine sevk edildi

bianet yazarı ve çizer Ahmet Bilge, tutulduğu Elbistan Cezaevinde, “Bakanlıktan özel yetkiyle gelmiş görevlilerce” darp edildiğini anlattı. Bilge’nin el konulan eşyaları arasında, adres defteri de var.

Ayça Söylemez

İstanbul - BİA Haber Merkezi

17 Ekim 2022, Pazartesi 15:26

İşkencenin hafızası... Solcuya vurur gibi vuruyorlar

 

Haftasonu Adana’da polisin icraatlarını hep birlikte izledik, şiddet görüntülerine haklı olarak tepkiler yükseldi. Öyle ki, Emniyet’in kendisi bile “orantısızlığı” kabullenmek durumunda kaldı.

Olup bitenle ilgili en isabetli yorumu sosyal medyada gördüm: “Solcuya vurur gibi vuruyorlar.”

MAHPUS AHMET BİLGE'YLE MEKTUP SÖYLEŞİSİ “Hapisteki yaşım dışarıdaki yaşımdan büyük”

Ahmet Bilge hapishane yazıyor, çizim yapıyor, “dışarıdaki” gündemi takip etmeye ve üretmeye devam ediyor. 20’li yaşlarının başında başladığı 28 yıllık “hapishane hayatını”, işkenceler ve hukuksuzlukların yanı sıra gülümseten anılarını anlattı.
 

“Parası olmayan mahpus mektup bile atamıyor”

Sincan’dan yazan Yücel, mahpusların ped, kağıt, kalem, bardak, sabun, şampuan, iç çamaşırı, temizlik malzemesi gibi kişisel ihtiyaçlarını arkadaşlarının ödemesinin engellendiğini, hesabında para olmayanın hiçbir şey alamadığını yazdı.

Ayça Söylemez

İstanbul - BİA Haber Merkezi

05 Mayıs 2021, Çarşamba 

 

Ne PVSK ne CMK ne İnfaz Kanunu’nda çıplak arama var

Avukat Yeşil, “Çıplak arama uygulamasının güvenlik ihtiyacından kaynaklanmadığı, şüpheli, sanık, tutuklu, hükümlü veya hapishane ziyaretçilerinde hakimiyet kurma ve baskı uygulama amacıyla yapıldığı açık” dedi.

Ayça Söylemez

İstanbul - BİA Haber Merkezi

24 Şubat 2021, Çarşamba 12:17

DİLEK DOĞAN’IN AĞABEYİ YAZDI “Adalet istediğimiz için cezalandırılıyoruz”

 

Polisin öldürdüğü Dilek Doğan’ın ağabeyi Emrah Doğan, adalet mücadeleleri nedeniyle ailelerinin yargı baskısına maruz kaldığını yazdı: “Ben de canımız Dilek için hukuk, adalet istediğim için tutukluyum.”

Ayça Söylemez

İstanbul - BİA Haber Merkezi

16 Şubat 2021

“Bundan 6 yıl önce evimize yapılan baskında polislere ‘galoş giyin’ dediği için göğsünden tek kurşunla vurularak öldürülen Dilek Doğan’ın ağabeyiyim.”

Üniversiteliler “pişman olmamış” diye tahliye edilmedi

Siyasi suçtan hükümlü olan üniversite öğrencisi kadın mahpuslara, çok kitap okudukları ve pişmanlık göstermedikleri için “iyi halli olmadıklarına” karar verildiğinden çıkacakları tarihten bir gün önce tahliye edilmeyecekleri bildirildi.

Ayça Söylemez

İstanbul - BİA Haber Merkezi

13 Ocak 2021, Çarşamba 13:13

Şartlı tahliyede yapılan yasa değişikliği, 1 Ocak itibariyle uygulamaya başlandı. Uygulama, siyasi hükümlülerin şartlı tahliye edilmesini fiilen ortadan kaldırıyor.