Rojava

HASTA TUTSAKLAR İÇİN ÜÇ KENTTE EYLEM

İnsan hakları savunucuları ile sivil toplum örgütleri, hasta tutsaklar için sokaklara çıktı.

İnsan hakları savunucuları ile sivil toplum örgütleri, hasta tatsuklar için sokaklara çıktı. İstanbul, Ankara ve İzmir’deki eylemlerde, devletin hasta tutsaklara işkence uyguladığı söylenerek, tahliye talebinde bulunuldu. 757 hasta tutsağın bulunduğu, 2015’te 37 tutsağın yaşamını yitirdiği de bildirildi.

İSTANBUL

KADIN TUTSAKLARDAN "SURUÇ KATLİAMI HAKKINDA AÇIKLAMA...

“Haber değil, Ateşten bir rüzgar bu Sevdanın şafaklarını dağlayan Ey ruhumdaki şaşkın çığlık Öfkemdeki çılgın tomurcuk, Bilmez misin, BİL-MEZ-Mİ-SİN Acının duvarları aşılmıştır.” Ş.Tamer Kaçıncı aşıyoruz acının duvarlarını? Bedenimizi yakan ateşten rüzgar kaçıncıdır yüreğimizi çığlık çığlığa tutuşturuyor? Kaçıncıdır öfkemiz bileniyor, söz veriyoruz devrim bakışlılarımıza? Kaçıncıdır sığmıyoruz duvarların arasına, YEMİNLER EDİYORUZ? ...Amed, Kobane ve Pirsûs... Acının şahikasındayız artık.

Tutsak Karikatürist Ahmet Bilge'den hepimize teşekkür var

Tutsak karikatürist AHMET BİLGE Elbistan hapishanesinden yazdı:

“Biz içeridekiler için dışarıya açılan bir pencere olmanız da ayrı bir destek. Tüm yaptıklarınızın biz içeridekiler için derin anlam ve öneminin olduğunu bilmenizi isterim.  İçerisi için yaptığınız her şey için kendi adıma teşekkür ederim… “

Değerli Adil Heval 21.06.2015

Bu gün öğle vakti yağmur yağdı. Neredeyse haziran bitecek ama yağdı. Zaten bu mevsimlere bir şeyler olmuş. En azından bıraktığımız gibi değiller.

Hasta Tutsaklardan ERGÜL ÇİÇEKLER’in yeni mektubu

En son bana "cezaevinde kalabilir" raporu verdi. Bir yıl götür getir yaptılar, hiçbir ciddi muayene yapılmadı. Adli-tıpta ise tek yaptıkları bir adamın bana bir dakikadan az süre zaman ayırması oldu. Gerçi şaşırmadım. Aynı kurum daha bir ay olmadı Mehmet Canpolat’a cezaevinde kalabilir raporu verdi. Bu raporu verdikten sonra 48 saat geçmeden Canpolat’ı yitirdik. Başka örnekleri de var.

Değerli Dost Merhabalar.

Eskişehir’den yükselen çığlık

Eskişehir H Tipi Cezaevi’nde biriken ve bir türlü çözülemeyen sorunlar için çok sayıda insan açlık grevine başlamış bulunuyor. Okurlarımızın sorunlarını belirttiği dilekçeleri genellikle alınmıyor, alınsa bile ilgili makamlara gönderilmiyor. Bu cezaevinde trajedik olayların yaşanmasını önlemek için cezaevine ilgili insan hakları kurumlarının ziyaretleri bekleniyor.

Tutsak Gazeteci Hatice Duman yazdı: Kanlı Barış

Cezaevinde tutulan gazeteci Hatice Duman, hükümetin sokakta ve evde "kamu düzeni" sağlama politikasının amaçlarını yazdı: "Kamu ve aile köleliğinin tesis edilmesi bu kadar birbirine benzer politikalarla yürütülüyor. Faşist devlet, katil erkeğin dev aynadaki görüntüsüdür bu bağlamda. Kürdistan'a barışmaya giden Erdoğan zeytindalı yerine Kürt halkının ölüleriyle döner, görgüsüzlüğünün son temsili olan mekanına! Barışmaya giden koca ise kadın ölüsüyle döner sıcak aile saadetine!"

Pişmanlık dayatması

İskenderun M Tipi Cezaevi’nde bulunan Behruz Akgöl, cezası bir yılın altına düştüğü için “denetimli serbestlik” hakkından yararlanmak için başvurmuş; ancak “örgütle ilgim yok” dersen, bırakırız” demişler. Okurumuz, “örgütle ilgim olduğu iddiasıyla hapis cezası verenler, şimdi de örgütle ilgim olmadığımı söylememi istiyorlar” deyip, böylesi bir saçmalığı kabul etmediğini belirtmiş ve bu nedenle, son yılı da içeride geçirecek.

Kobanê için açlık grevindeler

Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde bulunan okurlarımız, daha önce Sayın Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılan kampanyaya 121 imza ile katılmışlardı. Şimdi de Rojava ve Şengal’e yardım için düzenlenecek olan resim sergisine 70 tablo ile katkıda bulundular. Buradaki okurlarımız, kendi cezaevlerinden tedavi için Metris R Tipi Cezaevi’ne sevk edilen Abdulmecit Aslan’ın durumunun her geçen gün kötüleştiğini belirtip ve kamuoyuna duyarlılık çağrısı yapıyorlar. ALS hastası olan Lokman Akbaba’nın artık iştahının kesildiği ifade ediliyor.

Tutsak Karikatürist Barış İnan yazmış

Barış İnan   2 Nolu F Tipi   A-13-13   KOCAELİ                                                                                                                                                                  

Adil Abi Merhaba,

Adımı listeden sildin mi? Çok hayırsızım değil mi? Tamam geciktim, kabul, vur, öldür ama önce bi sor neden diye sordun mu? Anlatayım mı? J