PJAK

Trabzon Cezaevi'nden Tahliye Olan Ruhiye İran'a Teslim Edilirse İdam Edilecek

5 Ağustos 2016

İZMİR (DİHA) - İran vatandaşı olan Ferhat Ruhiye, 28 Şubat tarihinde Trabzon E Tipi Kapalı Cezaevi'nden tahliye edilmesinin ardından hukuksuz bir şekilde Aydın Geri Gönderme Merkezi'nde tecrit altında tutuluyor. İçişleri Bakanlığı'nın iltica talebine olumla ya da olumsuz bir yanıt vermeden sınırdışı etme kararı verdiği Ruhiye'nin avukatları, müvekkillerinin İran'a teslim edildiği anda idam edileceğini söyledi.

Pişmanlık dayatması

İskenderun M Tipi Cezaevi’nde bulunan Behruz Akgöl, cezası bir yılın altına düştüğü için “denetimli serbestlik” hakkından yararlanmak için başvurmuş; ancak “örgütle ilgim yok” dersen, bırakırız” demişler. Okurumuz, “örgütle ilgim olduğu iddiasıyla hapis cezası verenler, şimdi de örgütle ilgim olmadığımı söylememi istiyorlar” deyip, böylesi bir saçmalığı kabul etmediğini belirtmiş ve bu nedenle, son yılı da içeride geçirecek.

Kobanê için açlık grevindeler

Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde bulunan okurlarımız, daha önce Sayın Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılan kampanyaya 121 imza ile katılmışlardı. Şimdi de Rojava ve Şengal’e yardım için düzenlenecek olan resim sergisine 70 tablo ile katkıda bulundular. Buradaki okurlarımız, kendi cezaevlerinden tedavi için Metris R Tipi Cezaevi’ne sevk edilen Abdulmecit Aslan’ın durumunun her geçen gün kötüleştiğini belirtip ve kamuoyuna duyarlılık çağrısı yapıyorlar. ALS hastası olan Lokman Akbaba’nın artık iştahının kesildiği ifade ediliyor.

Cezaevlerinin kalbi Kobanê’de!

Afyonkarahisar E Tipi Cezaevi’nde bulunan Hamdullah Özen, Osman Gül, Ramazan Çınar ve Mehmet Arbus, Kobanê’ye yardım koridoru açılması talebiyle 15 Ekim 2014 gününden itibaren süresiz dönüşümlü açlık grevine başladılar.

Batman M Tipi Cezaevi’nde bulunan PJAK’lı tutsaklar Ehlam Kaçar, Felek Gasyak, PKK’li tutsaklar Ahmet Mamo, Şirin Bağlı, İhsan Koşer, Süleyman Öztoprak, Mehmet Çetin, Hasan Acar, Fırat Boral, Ahmet Çelik, Özkan İnci ve Aydın Aslan Kobanê’ye yardım koridoru açılması talebiyle 15 Ekim 2014 gününden itibaren süresiz dönüşümlü açlık grevine başladılar.

Şerê giran*– Türkiye Cumhuriyeti cezaevlerinde bir Kürt tutsak olmak

‘Müzakere süreci başladığından beri cenazelerin artık gelmemesine ‘en büyük kazanım’ diyenler, cezaevlerindeki bazıları ölüm sınırına gelmiş tutsakları neden görmezden geliyor?’

22 Ekim 2013

Saat 12.30: KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, Türkiye Cumhuriyeti ile Kürt siyasal hareketi arasında 10 aydır yürütülmekte olan müzakere sürecinin sonuna gelindiğini açıkladı.

'Sizin alçak manşetleriniz 'hayata dönüş' katliamını getirdi'

Emek Örgütleri açlık grevleri için Ankara'da eylem yaptı:

'Sizin alçak manşetleriniz 'hayata dönüş' katliamını getirdi'

İHD, TİHV, ÇHD, TTB, KESK ve DİSK üyeleri, cezaevlerinde yaşanan açlık grevlerine dikkat çekmek için Adalet Bakanlığı'na yürüdü.

Yürüyüşün ardından yapılan ortak açıklamada, cezaevlerinde açlık grevine giren tutsakların durumunun kritik olduğu belirtilerek, siyasi iktidarın ölümler yaşanmadan talepleri değerlendirmesi istendi.

EMEK ÖRGÜTLERİNDEN ANKARA'DA EYLEM