Eskişehir

Volta Çark: Hapiste LGBT’li olmak

Rosida Koyuncu yazdığı “Volta Şark: Hapiste LGBT’li Olmak” kitabıyla trans bireylerin cezaevlerinde yaşadıkları zulmü gündeme getiriyor. Anlatımlarıyla kitabı oluşturan 17 trans bireyden bazıları taciz ve tecavüze maruz kalırken hepsi nefret söylemini ve şiddeti yaşamış. ANF’ye konuşan Koyuncu, tek kişilik hücrelere mahkum edilen trans bireylerin hangi davadan ya da suçtan cezaevine girerlerse girsinler katmerli bir ayrımcılık yaşadıklarını vurguladı.

Kendinizi tanıtabilir misiniz?

Cezaevinde kadın görüşçülere çıplak arama dayatması

ADANA (DİHA) - Eskişehir H Tipi Kapalı Cezaevi'ne giden kadın görüşçülerin çıplak arama dayatmasına maruz bırakıldığını söyleyen hasta tutsak Cemil İvrendi'nin kızı Dilan İvrendi, "Çıplak aramaya karşı çıkınca bu sefer de gardiyanlar tarafından hakarete maruz kalıyoruz" dedi.

Eskişehir Cezaevi'nde tutukluya işkence

Eskişehir Cezaevi'nde tutulan Adem Alp isimli tutuklu, İHD Cezaevi Komisyonu'na gönderdiği mektubunda, cezaevinde "Acil Müdahale" olarak tanınan yirmi kişilik bir gardiyan grubu tarafından elleri ve ayakları bağlanarak, bayıltılana kadar işkence gördüğünü savundu. Ağrı doğumlu Alp, Kürt olduğu için cezaevi tarafından işkenceye maruz kaldığını söyledi.

Bir Tek İsmi Kelepçeli Kitap

Sevgili dostum Veli, 5 Temmuz 2010 tarihinde yaşananları öncesi ve sonrasıyla anlattığı kitabı yeniden ele aldı, genişletti, güncelledi ve yayınladı. Bu kitap öncelikle, 5 Temmuz 2000 tarihinde, Burdur cezaevi direnişi sırasında, kolu bir kepçe tarafından kopartılmış bir devrimcinin hikayesi ve daha fazlası.

Eskişehir’den yükselen çığlık

Eskişehir H Tipi Cezaevi’nde biriken ve bir türlü çözülemeyen sorunlar için çok sayıda insan açlık grevine başlamış bulunuyor. Okurlarımızın sorunlarını belirttiği dilekçeleri genellikle alınmıyor, alınsa bile ilgili makamlara gönderilmiyor. Bu cezaevinde trajedik olayların yaşanmasını önlemek için cezaevine ilgili insan hakları kurumlarının ziyaretleri bekleniyor.

Hasta tutsaktan kamuoyuna sorumluluk çağrısı

MERSİN (DİHA) - Eskişehir H Tipi Kapalı Cezaevi'nde bir yılı aşkın süredir tutulan ve ağır hasta tutsakların arasında ismi yer alan Cemil İvrendi, 20 yıldır cezaevinde tutulduğunu belirterek, sağlık durumun giderek kötüleştiğini aktardı. İvrendi, hasta tutsakların durumuna karşı insan hakları savunucuları ve demokratik kesimlere sorumluluk alma çağrısı yaptı.

Mavi Ring

Bir mendile damlatılmış bir damla suyun, insanın dudaklarına değmesiyle güçlenen ve süren direnişin en acı insani öyküsüdür, Mavi Ring.

1989 yılının Türkiye’sinde kanayan yaraydı cezaevleri. Çözüm üretmek istemiyorlardı devleti yönetenler; aksine direnişteki tutuklu ve mahkûmları çözmek istiyorlardı. Bu yüzden şiddetle ve öldüresiye cezaevindekilerin üzerlerine gidiyorlardı.

ÖYM İmzalı Hukuksuzluk Örneği 4 - Tuba Çelebi, Nilgün Özkaran

Ebru, Ruşan, Tuba, Nilgün ve onlarca, hatta yüzlerce Kürt öğrencilerinin geleceklerinin çalınarak, hapishanelere tıkılmasıyla tutuklu öğrenciler gerçeğini ortaya çıkarıyor.

Bu hafta Siirt’ten gelen Tuba Çelebi ve Nilgün Özkaran’ın dosyalarını paylaşmak üzere Cuma sabahı iki genç kadınla sohbete oturdum. Onlar anlattı, ben not aldım.

Tuba Mart 1990 Diyarbakır doğumlu. Kimlikte bir yaş büyük yazılmış. Yedi kardeşin beşincisi. Dicle Üniversitesi Çağdaş Türk lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü 1. sınıf öğrencisi.

Hapishanedeki Translar

“Cezaevinde 42 numara topuklu ayakkabı, bulmak çok zor. Ücretini ödesek de memurlar getiremiyor. Burada kurum müdürümüz bizi anlıyor, ancak Ankara’da kalanlar cımbızın bile kısıtlı verildiğinden, diğerleri de hep personel şiddetinden dert yanıyor. Sizden isteğim, bana 42 numara topuklu ayakkabı göndermeniz.” (Deniz’in Mektubundan bir parça)

ÖNDER ABAY [email protected]