Hasan Özhan Ünal

Gazeteciler hedefte: En az 14 gözaltı, 4 tutuklama, 46 yıl hapis cezası

Basın ve basın çalışanlarının hedefte olduğu Kasım ayında en az 14 gazeteci gözaltına alındı, bunlardan dördü tutuklandı. Hakim karşısına çıkan gazetecilerden 13’üne ise toplam 46 buçuk yıl hapis cezası verildi. Saldırılara da maruz bırakılan gazetecilerin Kasım’da neler yaşadığının çetelesini tuttuk.

 


Basın ve basın çalışanları, Kasım ayında da doğrudan ve dolaylı olarak hak ihlallerinin hedefindeydi.

Gazetemize ve diğer medya kuruluşlarına yansıyan haberlere göre gazeteciler önceki iki ayda olduğu gibi Kasım’da da adliye koridorlarını doldurdu.

2018 BASIN RAPORU | En az 114 gözaltı, 48 tutuklama, 120 hapis cezası

2018 yılında basın ve basın çalışanları doğrudan ve dolaylı olarak hak ihlallerinin hedefindeydi. Aylık olarak topladığımız verilere göre, en az 114 basın çalışanı gözaltına alınırken bunlardan 48’i tutuklandı. Gözaltı ve tutuklamaların yanı sıra en az 120 basın çalışanı çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı.

***

ABD merkezli Gazetecileri Koruma Komitesi’nin (CPJ) tutuklu gazetecilerle ilgili hazırladığı yıllık rapora göre dünya üzerinde 251 gazeteci demir parmaklıkların arkasında.

BASIN RAPORU: Aralık’ta gazeteciler ölümle tehdit edildi, hapisle cezalandırıldı

Gazetecilere yönelik baskı 2017’nin son ayında da sürdü. 6 gazeteciye toplam 15 yıl 5 ay hapis cezası verildi. 2 gazetecinin tutuklandığı Aralık ayında basın çalışanları ölümle tehdit edildi.

 


Hazırlayan: Hasan Özhan Ünal


Basın kuruluşlarına ve gazetecilere yönelik baskı Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde yoğunlaşarak devam ediyor.