Tutuklu gazeteciler haber yapmayı özlediler...

Van’da helikopterden atılan iki köylünün haberini yaptıkları için yaklaşık dört aydır tutuklu bulunan dört gazeteci arkadaşımızdan biri olan Cemil Uğur’un pek çok başka mahpus gibi kitaba ihtiyacı var. Şöyle diyor: “Cezaevi kütüphanesinden ayda iki kitap alabiliyoruz. Odada üç kişiyiz. Böylece odaya 6 kitap gelebiliyor. Ancak ayda 6 kitap, benim için çok az. Burayı bir okul olarak görüp, kendimi geliştirmek istiyorum. Böylece dışarıya çıkınca daha iyi haberler yapabilirim. Haber yapmayı, haberler için çekim yapmayı çok özledim. Bu nedenle iddianamenin hazırlanmasını dört gözle bekliyorum. Her ay, hem avukatlar, hem de bizler bireysel olarak tutukluluğumuza itiraz ediyoruz. Son defasında SEGBİS ile mahkemeye savunma yaptık. Hakim, “Delillerin toplanmadığını” söyleyerek tutukluluk hallerimizin devamına karar verdi. Bu duruma şaşırdığımızı söyleyemeyiz; çünkü karşımızdaki hakim zaten bize tutuklama kararı veren hakim idi!”

* * *

Bolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Deniz Şah, 11 Ocak 2021 tarihli faks mesajında şöyle diyor: “Yıllardır emek verdikleri işlerini onur sayıp, bu görevlerini en iyi şekilde, halk için yaptılar. Mimar Alev Şahin, sahtekar müteahhitlerin hırsızlığına izin vermediği için, Acun ve Mehmet öğretmenler eğitim adı altında çocuklarımızın bilincinin bulanıklaştırılmasına ve düşüncelerinin gericilikle köreltilmesine karşı, halk için ve bilimsel eğitimi savundukları için, Nazan Bozkurt iktidarın itaatkar bir memuru olmayı reddettiği için ihraç edildiler. İşlerine geri dönmek için direnen bu kişiler 5 aydır tutsaklar. 27 Ocak’ta Ankara Adliyesi’nde ikinci kez duruşmaya çıkacaklar. Dün onlar tüm haksızlığa, zulme, adaletsizliğe uğrayanların sesiydi, bugün siz onların sesi olun.”

* * *

Siverek T Tipi Cezaevi’nde bulunan kadim mahpuslardan Dr. Ayhan Kavak, 28 Aralık 2020 tarihli mektubunun bir bölümünde şöyle diyor: “Adil Okay’ın desteğiyle içerideki yazar/şairlerle söyleşi kitabı hazırlayacağız. Röportaj sorularını bugünden itibaren içerideki yazan canlara postalayacağım. Şu zindan edebiyatı denen kategorileştirme meselesini de irdeleyip, zindanlara projeksiyonu vurup, dayanışma sergilenmesine yol açarsa iyi olacaktır. Tabii içeride karşılaşılan zorluklara ve yazmayı sürdürmek gibi konuları öne de çıkarma gayretindeyiz. Mesele kimin nerede, nasıl ulaşılacağını bilememek. Orada da Adil Okay devreye girip dışarıdan söyleşi sorularını yollayacak. Acaba bu konuda önerin var mı? Adresleri de lazım. Geniş vizyondan bakılacağından ne kadar bilinmeyen-kıyıda köşede kalan canlar olursa ulaşmış oluruz. İçerideki üretimleri küçümseyici bir dil/üslup var. Bunu görünür kılmak da önem taşıdığından yapmak istiyorum.”

* * *

Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan kadim mahpuslardan Filiz Gencer’in odasında yapmakta olduğu resme 11 Ocak 2021 günü sakıncalı olduğu gerekçesi ile el konulmuş. Söz konusu mektubun sakıncalı bulunmasının nedeni şöyleymiş: “Dokusu olan hafif kabarık bir kağıdın üzerine dizilen siluet şeklinde, bazı yerleri renklendirilmiş bir resimden oluşan mektupta ölüm orucunda hayatını kaybetmiş Helin Bölek, İbrahim Gökçek, Ebru Timtik… vb 4 kişi resmedilmiştir. Ayrıca Sincan Hapishanesi-2021 de bizim olacak!” yazısı mevcuttur. Bu sebeple sakıncalı bulunmuştur.” Biz ne desek boş. Artık yorum size kalıyor.

* * *

Afyonkarahisar 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Yusuf Birkan’ın (ve birlikte bulunduğu arkadaşlarının) kitap ihtiyacı vardı. Bu durumu, burada anons ettim. Dahası kendisine iki kitap göndermiştim. Ancak Yusuf Birkan, kitapların kendisine verilmediğini belirtiyor. Kitaplar, cezaevi yönetimi tarafından kabul edilmeseydi, bana geri gönderilirdi. Anlaşıldığı kadarıyla kitapları almışlar ama okurumuza vermemişler. Durum böyleyse, idare niçin kendisine bildirmiyor, anlamak mümkün değil.

* * *

Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde bulunan Talat Şanlı, Aralık 2020 ayı hak ihlalleri raporunda -özetle- şöyle diyor: “Koronavirüs nedeniyle sağlık önlemlerini arttırması gereken revir, haftada iki günden bir güne düşürüldü. Sekiz aydır diş tedavileri yapılamıyor. Hakkında toplatma kararı olmayan kitap ve dergilerimiz halen verilmiyor. Tele 1 ve Halk TV’yi izleyemiyoruz. Uykusuz, Herkese Bilim ve Teknoloji, Leman’a getirilen yasağa itirazımız da reddedildi. Günlük gazeteler akşam saatlerinde dağıtılıyor. Haftada 10 saatlik sohbet hakkımız halen geri verilmedi. Mektuplarımızın gönderilmesi bir ayı buluyor. Taner Korkmaz, Mecit Şahinkaya, Murat Kaymaz, Akil Nergüz, Y. Kenan Dinçer ve Rabbena Hanedar’a değişik disiplin cezaları verildi. Kantin ihtiyaçlarımız iki haftada bir karşılanırken; dış kantin tamamen iptal edildi. Günlük 200 litre soğuk, 20 litre sıcak su kotasına yaptığımız itiraz, İnfaz Hakimliği’nden sonra Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından da reddedildi.” Bu arada, aynı cezaevinde bulunan Yusuf Kenan Dinçer’in 29 Aralık 2020 tarihli mektubuyla gönderdiği el emeği takvimi aldım. Çok teşekkür ediyorum.

ÖNEMLİ: Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde bulunan HDP milletvekili Musa Farisoğulları’na, Urfa 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Azadiya Welat Antep Temsilcisi Ferhat Çiftçi’ye, Burhaniye T Tipi Cezaevi’nde bulunan Radyo Dünya Yayın Yönetmeni Kenan Karavil’e ve Silivri 5 nolu L Tipi Cezaevi’nde bulunan Özgür Halk editörü Yılmaz Kahriman’a göndermiş olduğum kartlar geri geldi. Nerede oldukları konusunda okurlarımızdan yardım istiyorum.

MEKTUBU GELENLER:

———————————-

Fecriye Benek – Bayburt M Tipi Cezaevi

Filiz Gencer – Sincan Kadın Kapalı Cezaevi

Yusuf Birkan – Afyon 1 nolu T Tipi Cezaevi

Murat Aslan – Balıkesir 2 nolu T Tipi Cezaevi

Deniz Şah – Bolu F Tipi Cezaevi

Ayhan Kavak – Siverek T Tipi Cezaevi

Hasan Şahingöz – Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi

Cemil Uğur – Van Yüksek Güvenlikli CİK

Talat Şanlı – Van Yüksek Güvenlikli CİK

Yusuf K. Dinçer – Van Yüksek Güvenlikli CİK

Kaynak: Yeni Yaşam

İlişkili İçerik