Tutsak kadınlara 8 Mart 2021 yılı kartları

" Bu kartı sadece yolların kapanmayacak kadar güçlü olduğunu söylemek için yazmıyorum. Aynı zamanda bu yılın 8 Mart dünya emekçi kadınlar gününü kutlamak için de yazıyorum. Ünlü yazar Franz Kafka, ‘’Yollar, yürünerek/ gidilerek oluşur’’demiş. Bizler de onu yapıyoruz. Mektuplar derin kuyulara düşüp, çıkmayınca böyle kısa yazılan kartların daha kolay ulaşacağını umut ederek, sevgi ve özlemle öpüyorum."

Kürtçe şarkı söylediği gerekçesiyle 19 yıl hapis cezası alan gencecik sanatçı Nûdem Durak ve Newroz bayramına katıldığı için 20 yıl hapis cezasıyla yargılanan 20 yaşındaki Tenzile Acar şahsında tüm siyasi kadın tutsakların, 8 Mart dünya emekçi kadınlar günü kutluyoruz. Bu post kartlar gönderme eylemi ile özgürlüklerini de talep ediyoruz. Gelinen aşamada,“Kürt halkını yok etmeye yönelik çirkin çabalara” karşı ayağa kalkma zamanıdır. “Önemli olan fiziksel tutsaklık değil, düşüncenin ve ruhun özgür olmasıdır’’ desek de biz dışardakiler, zindanlardaki tutsaklara en azından yazacağımız bir kart ile ulaşabiliriz. En azından,‘’Yüreklerimizde yaşıyor ve özgürsün!’’ diyebilmeliyiz. Bu vesileyle aşağıda isim ve adresleri yazılı arkadaşlarıma birer kart yazdım. Dilerim ki, daha fazla siyasi tutuklu ve hükümlülere sizler de ulaşır ve bu vesileyle kartlar yazarsınız.

 

                Nûdem Durak, BAYBURT M TİPİ KAPALI  CEZAEVİ İNFAZ KURUMU, Şingah Mah Aydıntepe caddesi/BAYBURT- TÜRKEİ  (Kürtçe şarkı söylediği için iki davadan 19 yıl hapis cezası verilen, 1988 Zivik doğumlu bir Kürt kadın ses sanatçısı)

 

                Aynur Epli, 1 Nolu Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, A-3,  Ali Ağa – İzmir -Türkei (22 yıldan beri siyasi tutsak olarak müebbet hapis cezalı ressam ve yazar)

 

                Tenzile Acar, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi C-9, Bakırköy – İstanbul – Türkei (21 Mart 2017 yılı Newroz’undan beri cezaevinde. 20 yaşında ve 20 yıl hapis cezası ile yargılanıyor; ağır sağlık sorunları var)

 

                Selver Yıldırım, E Tipi Cezaevi, Elbistan – Maraş – Türkei (Müebbet hapis cezalı-28 yıla yakındır cezaevlerinde. Tedavi görmemekten dolayı gözlerinde görmeyi yitiren siyasi hükümlü)

 

                Şadiye Manap, Kadın Kapalı Cezaevi, B-4, Gebze -İzmit – Türkei (Müebbet hapis cezalı siyasi tutsak olup, yazar ve araştırman, 27 yıldır cezaevinde)

 

                Gülazer Akın, Kadın Kapalı Cezaevi, B-20, Bünyan – Kayseri, Türkei (müebbet hapis cezalı siyasi hükümlü, 28 yıldır cezaevinde. Şimdiye kadar 5 kitabı yayınlandı. Ağır sağlık sorunları var)

 

                Beritan Anahtar, Elazığ Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu – Elağızİ Türkei

 

                Mülkiye Birtane, Elazığ Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu – Elağızİ Türkei

 

***

Sevgili Nûdem Durak, sana 8 Mart dünya emekçi kadınlar gününe dair bir kart yazmam hiç de zor olmadı. Çünkü sana yolladığım çizim kartındaki sözü Almancadan Türkçeye çevirmem yeterli oldu, ‘’Biz rüzgarın estiği yönü değiştiremeyiz ama yelkenimizi doğru yönlendirebiliriz’’(Aristoteles). En kısa zamanda o güzel sesini, sanatını özgür ortamlardaki sahnelerde dinleme dileklerimle özgür kal, sevgiyle kal canem.

 

Değerli Aynur Epli arkadaşım sana daha önce gönderdiğim mektubu hala alamadığını tahmin ediyorum ama 8 Mart dünya emekçi kadınlar günü vesilesiyle bir kart yollamak istedim. Karttaki yazılı sözün çevirisiyle selam ve sevgilerimi yolluyorum, ’’Bir damla sevgi, bir okyanus zihinli anlayıştan daha büyüktür’’(Blaise Paskal)diyor. Birer birer damla sevginin birikerek, okyanuslaşması dileklerimle.

 

Sevgili Tenzile sana genç bir kadın sanatçının  el çizimi olan kart ile 8 Mart dünya emekçi kadınlar gününü kutlamak istiyorum,’’ Başkalarının davranışlarının senin iç huzurunu bozmasına izin verme’’(Dalai Lama) Bu güzel sözden sonra yazacak kelime bulmak zor oluyor. Onun için sevgi ve özlemle kocaman öpüyorum. En kısa sürede özgür ortamlarda buluşmak dileğiyle sağlıklı kal.

 

Yılların eskitemediği, unutturamadığı kadim arkadaşım Selver, bu yıl da sana dünya emekçi kadınlar günü vesilesiyle bir kart yolluyorum. Ülke uzak, yürek yakın olunca böyle kısa yazışmalarla yetiniyoruz. Gandi’nin ‘’Bir şey yapmaya cesaret ettiğinizde cesaretiniz, ancak çekindiğinizde korkunuz artar’’ sözü çoğumuza kılavuz misali iyi geliyor. Bu anlamda özlemle öpüyor, sağlıklar diliyorum.

 

Sevgili Şadiye, yazdığı mektuplarıyla yalnız Milena’ya aşkını anlatmadı. Aynı zamanda bütün dünya edebiyatına, felsefesine de büyük katkıda bulunan Franz Kafka,’’ Kimin ki, ruhunda gerçekliğin yok edebileceğinden daha fazla hayal gücü varsa, o kişi gerçekten zengindir’’diyor. Söylenmek istenen yürek zenginliğidir. Çünkü maddi zenginlikler hep farklı nedenlerle bitebiliyor ama senin gibi yoldaşı olan bizler hep zengin kalanlarız. Bu vesileyle 8 Mart dünya emekçi kadınlar gününü kutluyor, sevgiyle öpüyorum can arkadaşım.

 

Sevgili hevalim Gülazer bu kartı sadece yolların kapanmayacak kadar güçlü olduğunu söylemek için yazmıyorum. Aynı zamanda bu yılın 8 Mart dünya emekçi kadınlar gününü kutlamak için de yazıyorum. Ünlü yazar Franz Kafka, ‘’Yollar, yürünerek/ gidilerek oluşur’’demiş. Bizler de onu yapıyoruz. Mektuplar derin kuyulara düşüp, çıkmayınca böyle kısa yazılan kartların daha kolay ulaşacağını umut ederek, sevgi ve özlemle öpüyorum.

 

 

Değerli arkadaşım Beritan, yeni bir 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününün arifesindeyiz. Her sene gelenekselleştirdiğim tutsak kadınlara kart yazma geleneğime bir vesileyle bu sene seni de aldım. Özgürlük birlikteliğin zenginliğidir, çok renkliliktir, güçlülüktür. Bütün kalbimle direnen, kin-nefretten uzak kadın yüreğine yüreğimi ekleyerek selam, sevgi ve inadına direnen gülücüklerimi gönderiyorum.

 

Sevgili Mülkiye, senin o sınır tanımayan aktif halini bilenler, senin dört duvar arasında sadece fiziksel kısıtlılık yaşadığını bilir. Verdiğin mücadele ve emeğini, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle kutlamak az olsa da bütün kalbimle kutlamayı elzem buluyorum. Bu vesileyle sana ilk olarak yazdığım bu kartımla selam, sevgi ve özlemimi göndererek sarılıp, öpüyorum. Biliyoruz ki 21.yüzyıl kadın devrimi ile taçlanacak. Bu anlamda yine en kısa sürede özgür ortamlarda buluşmak umuduyla özgür ol; sağlıklı kal can kadın.

 

İlişkili İçerik