Silivri’de, tek başına 10 gündür süresiz açlık grevinde!

Pazar, 16 Eylül, 2018

Mustafa Özgür Mulla, 12 ağustos günü gözaltına alındı, 13 Ağustos günü de çıkartıldığı mahkemece tutuklandı. Mualla, aynı gün Metris Cezaevi’ne, 2 gün sonra ise Silivri Cezaevi’ne gönderildi. Mualla, cezaevinde baskı ve işkence ile karşılaştı, hakları gasp edildi. Şimdi de açlık grevinde.

12 Ağustos günü GBT kontrolünde gözaltına alınan ve hakkında kesinleşmiş cezası olduğu için 13 Ağustos günü Metris Cezaevi’ne gönderilen Mustafa Özgür Mulla, burada 2 gün kalıp, daha sonra Silivri Cezaevi’ne gönderildi.

İşkence Silivri’de başladı

Silivri Cezaevi’ne gelmesiyle baskılarla karşılaşan Mulla’ya cezaevine girdiğinden beri mektup ve kitaplar verilmiyor. Ablası Esra Mulla, Mustafa Mulla ile ilk görüşmelerinin bayram görüşüne denk geldiğini, burada da 15 dakika görüştürüldüklerini, gardiyanların görüşü erken kestiğini belirtiyor.

Mektup ve kitapların halen verilmediğini belirten Esra Mulla kardeşinin, koğuşa düzenlenen bir baskın sırasında gardiyanlar tarafından kaba dayağa maruz kaldığını da ekliyor.

Silivri 6 Nolu B9-Üst koğuşunda kalan Mustafa Özgür Mulla, sağlıksız koşullarda, ranzada değil, mutfak denilen bölümde yerde yatıyor.

Açlık grevi ve talepleri

11 Eylül günü, abisiyle yaptığı görüşme de, abisinin açlık grevine başladığını öğrenen Esra Mulla, ağabeyinin açlık grevine yönelik açıklamasının şu olduğunu söylüyor; ‘’Cezaevinde yaşanan hak gaspları ve Kırıklar Cezaevinden mahkeme için getirilen Çağdaş Aydoğdu adlı tutsağın, getirip hücreye atılmasını ve havalandırmaya dahi çıkartılmamasını protesto için açlık grevine başladım.’’

 

5 Eylül günü tek başına başladığı açlık grevine, 11 Eylül günü berber kaldıkları 4 kişi daha katıldı. Açlık grevi ise 10 gündür devam ediyor.

11 Eylül günü yapılan görüşte ağabeyinin gözle görünür şekilde kilo kaybettiğini belirten Esra Mulla, cezaevine girdiğinde 73 kilo olan ağabeyinin, yaşanan baskı ortamı ve açlık grevi ile 63 kiloya düştüğünü, yorgun gözüktüğünü aktarıyor.

Bu arada, açlık grevinin taleplerinden biri olan Çağdaş Aydoğdu’nun 13 Eylül günü mahkemeye çıkartıldığı, mahkemenin 20 Eylül’e ertelendiğini ve Çağdaş Aydoğdu’nun yeniden hücreye atıldığını söyleyen Esra Mulla, şu an 4 kişinin açlık grevine devam ettiğini belirtiyor ve kamuoyuna duyarlılık çağrısı yapıyor.

Avukatlara izin verilmiyor

Avukatların, cezaevinde Mustafa ile görüşmesine ise cezaevi yönetimi ‘güvenlik gerekçesiyle’ izin vermiyor. Avukatların görüş alamamasından dolayı sağlıklı bilgi de alınamıyor.