Sevk için açlık grevi

Osmaniye 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Hasan Gülbahar, bir başka odadan gelen bağırtı ve kapı dövme olayı üzerine, odadaki zile basarak gardiyanlara neler olduğunu sordu. Gelen gardiyan gitti ve herhangi bir haber vermedi. Bunun üzerine gardiyanı çağırmak üzere odadaki arkadaşlarıyla kapıya vurmaya başladılar. Bunun üzerine Hasan Gülbahar ve odada bulunanlara 5-11 gün hücre cezaları verildi. Böylesi bir kapı dövme olayı olduğunda en fazla kınama cezası verilirken, bu olayda hücre cezaları verilmesinin ardından başka hesaplar yapılıyor olmalı. Zaten 31 yıldır içeride bulunan Hasan Gülbahar’ın infazı mı yakılmak isteniyor acaba?

Van F Tipi Cezaevi’nde bulunan ve ailesinin bulunduğu Adana’ya sevk talebinin kabul edilmesi için açlık grevine başlayan Özgür Eksik’in eylemi 30 günü geçti. İki kez hastaneye kaldırılan ve orada tedaviyi kabul etmeyen okurumuzun sağlığı geri dönülemez hale gelmeden cezaevi yönetimi ve Adalet Bakanlığı’nın söz konusu talebinin kabul edilmesi gerekiyor. Bu arada, okurumuz insan hakları kuruluşları ve HDP milletvekillerinden ilgi bekliyor!

Tekirdağ 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan ve hücreye konulmak istenen Kenan Deger, küfürlerle darp edildi. “Sen teröristsin, biz burada istersek seni öldürürüz, kimse bize bir şey diyemez” diyen gardiyanları durduracak bir savcı yok mu?

Osmaniye 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Ufuk Dilek’in almış olduğu 128 yıl 6 ay hapis cezası onaylanmış. Okurumuz bu cezayı “bana ve arkadaşlarıma aldıran emniyet mensupları halen paralel yapı mensubu oldukları için cezaevindeler” diyerek, cezasının onaylanmasını protesto ediyor.

Yeni açılan Siverek T Tipi Cezaevi’ne gitmek üzere, Şakran T Tipi Cezaevi’nden siyasi tutsak okurlarımızdan dilekçe alınmıştı. Şimdi cezaevi yönetimi, “oraya sadece adliler gidecek, siyasiler burada kalacak” demiş. Nitekim, Şakran kampüsünden toplam 15 adli tutsak, Siverek T Tipi Cezaevi’ne sevk edilmiş.

Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Ferhan Ay’ın göndermiş olduğu 4 çizim ve 6 yazısını aldım. Teşekkürler...

Elbistan E Tipi Cezaevi’nde bulunan İsmail Tüzün, Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. Arkadaşlarının dikkatine...

Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde bulunan Adnan Ünal, kendi isteğiyle Düzce T Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. Arkadaşlarının dikkatine...

Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Barış İnan’ın gönderdiği üç karikatürü aldım. Teşekkürler...

Yakın bir zamanda Kuling abimi Bandırma Cezaevi’nde, Hacı Abdullah abimi de hastanede kaybettim. Bu zorlu ve zahmetli süreçte acımızı paylaşan ortak olan birçok dost, akraba, arkadaş ve değerli insanlar bizlere çok büyük bir moral, destek oldular. Herkese ailemiz adına sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Ümraniye T Tipi Cezaevi’nde bulunan Emrah Batın, şehit düşen Dilan Abay’ın (Neval) ailesine başsağlığı diliyor.

Tekirdağ 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Cahit İlboğa, 31 Mart 2015 günü vefat eden M. Emin Ersoy’un annesi Gülistan Ersoy için ailesine başsağlığı diliyor.

5. ŞERZAN KURT ÖYKÜ ÖDÜLÜ 2015

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Batman Şubesi Muğla Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü İkinci sınıf öğrencisi iken 12 Mayıs 2010 tarihinde, Muğla’da yaşanan öğrenci olayları sırasında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden ŞERZAN KURT (1989-2010) anısına bir öykü ödülü düzenlemektedir. Bu yıl beşincisi gerçekleştirilecek olan ödülün amacı, edebiyata özgün yapıtlar kazandırmak ve Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerine dikkat çekmektir.

KATILIM  KOŞULLARI:

  • Katılımcılar daha önce herhangi bir yerde (kitap, dergi, internet vs) yayımlanmamış ve ödül almamış bir öyküyle yarışmaya katılabilirler.
  • Yarışmanın dili Kürtçe ve Türkçe’dir. Her dilde ayrı ödül verilecektir. Jüri uygun gördüğünde ödülü paylaştırabilecektir.
  • Öykü, özgeçmiş, iletişim bilgileri ve fotoğrafı da içeren bir maille [email protected] adresine ve cezaevindekiler Bahçelievler Mah. / 1602 Sk. Bulvar İş Merkezi / Kat: 1 No:2 / BATMAN adresine göndermelidir. Son katılım tarihi: 15 Haziran 2015
  • 5. ŞERZAN KURT ÖYKÜ ÖDÜLÜ’nün sonuçlanmasının ardından hazırlanacak kitapta Seçici Kurul’un uygun göreceği eserlere yer verilecektir. Yarışmaya eser gönderenler bu hükmü kabul etmiş sayılacaktır.
  • Sonuçlar basın yoluyla açıklanacak olup, ödüller ŞERZAN KURT’un doğum günü olan 8 Kasım’da gerçekleştirilecek bir etkinlikle verilecektir.
  • Ödül, kurum tarafından verilecek bir plakettir. Para ödülü verilmemektedir.

KÜRTÇE ÖYKÜ İÇİN SEÇİCİ KURUL:

Mehmet Dicle, İsmail Dindar, Çidem Baran, Fewzî Bîlge, A. Çeko Jiyan, Omer Kurt (Şerzan Kurt’un babası. Oy kullanmayacaktır.)

TÜRKÇE ÖYKÜ İÇİN SEÇİCİ KURUL:

Cem Kalender, Özcan Karabulut, Neslihan Önderoğlu, Hasan Özkılıç, Ercan Yılmaz, Nejla Kurt (Şerzan Kurt’un annesi. Oy kullanmayacaktır.)

MEKTUBU GELENLER:

Mustafa Okçul - Bartın M Tipi Cezaevi
Naif Bal - Bolu F Tipi Cezaevi
İsmail Tüzün - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Rıdvan Ünal - Düzce T Tipi Cezaevi
Barış İnan - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Hasan Gülbahar - Osmaniye 1 nolu T Tipi Cezaevi
Ufuk Dilek - Osmaniye 1 nolu T Tipi Cezaevi
Ferhan Ay - Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi
İzzettin Sevilgen - Şırnak T Tipi Cezaevi
Cahit İlboğa - Tekirdağ 1 nolu T Tipi Cezaevi
Kenan Deger - Tekirdağ 2 nolu T Tipi Cezaevi
Emrah Batın - Ümraniye T Tipi Cezaevi
Özgür Eksik - Van F Tipi Cezaevi
Hüseyin AYKOL

Kaynak: www.ozgur-gundem.com

İlişkili İçerik