Kelepçeleri çıkartılmayan hasta tutuklu tomografi çekilemedi

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, hasta tutuklu Hüseyin Sarı’nın 5 ay sonra sevk edildiği hastanede kelepçelerinin çıkarılmamasından kaynaklı tomografi çekilemeden geri götürüldüğü belirtildi. 
 
Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi üyeleri, 229’uncu haftada cezaevlerindeki hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için bir araya geldi. İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi önünde yapılan eylemde “Hasta tutsaklar derhal serbest bırakılsın” pankartı açıldı. Burada konuşan İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Nuray Çevirmen, hasta tutuklu Hüseyin Sarı’nın durumuna dikkat çekti. 
 
Cezaevi koşullarının hasta tutukluların durumunun giderek ağırlaştırdığına değinen Çevirmen, “Hapishanelerdeki doluluk oranları, sağlıksız yaşam koşulları,  tedavi haklarından faydalanmalarının önündeki engeller ve daha pek çok nedenlerden kaynaklı olarak hasta mahpusların durumu giderek ağırlaşmaktadır” dedi. Çevirmen, Manisa Akhisar T Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan Sarı’nın Parkinson, kalp rahatsızlıkları, sematorfrom bozuklukları, hipertansiyon, guatr, depresyon, astım, boyun düzleşmesi gibi birçok hastalığının olduğunu söyledi.
 
Sarı’nın, 29 Kasım 2016 tarihli raporunda 3 ayda bir göğüs cerrahi kliniğinde kontrol uygulaması önerilmesine rağmen, Akhisar’da Göğüs Cerrahi Servisi olmadığı için halen tedavi olamadığını dile getiren Çevirmen, Sarı’nın göğüs cerrahisinin bulunduğu illere sevkini istediğini ancak kabul edilmediğini aktardı. Sarı’nın yıllardır astım rahatsızlığı nedeniyle ilaç tedavisi gördüğünü ve sigara içilen yerde bile kalmaması gerektiğine değinen Çevirmen, hastanın Parkinson ilaçlarını da alamadığını belirtti.
 
HASTA MAHPUS KONTROL İÇİN 5 AY BEKLEDİ
 
Sarı’nın kontrollere götürülmek için 5 ay beklemek durumunda kaldığını, suç duyurusunda bulunduktan sonra hastaneye götürüldüğünü aktaran Çevirmen, “ Ancak hastanede de kelepçeleri açmadıklarından tomografi çektirmeden hapishaneye geri götürülmüştür” bilgisini verdi. Çevirmen, ayrıca Sarı’nın kendilerine gönderdiği mektubunda revire ancak haftada bir çıkabildiklerini, yazılan ilaçların da bir hafta sonra geldiğini ve bu nedenle grip benzeri hastalıklar için tedavi olamadıklarını aktardığını söyledi. 
 
İLAÇLAR VERİLMİYOR
 
Çevirmen, aynı cezaevinde ameliyat olan Eyüp Sarı'nın da ilaçlarının verilmediğini, sargı bezinin dahi temin edilemediğini aktardı. Çevirmen hasta tutukluların tedavilerinin yapılabilmesi ve yaşanan hak ihlallerinin sona erdirilmesi için mücadelelerinin devam edeceğini ifade etti. 

İlişkili İçerik