Hasta Tutuklu Deniz Tepeli Bir Yıldır Hücrede

TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ YAKINLARI BİRLİĞİ:

Hasta Tutuklu Deniz Tepeli Bir Yıldır Hücrede

Yaklaşık bir yıldır "tehlikeli" olduğu iddiasıyla tek kişilik hücrede tutulan Deniz Tepeli'nin yumurtalıklarında 23 mm çapında kist olmasına rağmen "sağlıklı" raporu verilmiş. Tepeli'nin tedavi hakkının yanı sıra, mektup, telefon ve görüş hakları da tanınmıyor.

 

Bugün Galatasaray Meydanı'nda bir basın açıklaması düzenleyen Tutuklu ve Hükümlü Yakınları Birliği (TUYAB), yaklaşık bir yıldır tek başına bir hücrede tutulan kanser hastası Deniz Tepeli'nin durumu hakkında bilgi verildi.

"Tedavisi engelleniyor"

Hapishanelerde uygulanan disiplin cezalarına, sürgün sevklere, süngerli oda işkencelerine ve tedavi engellerine dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

* Bugün tutuklu olduğu halde, ağırlaştırılmış müebbetliklerin konulduğu hücrelerde tutulan ve havalandırmaya dahi tek başına çıkarılan Deniz Tepeli, sürgün sevk ile Kırşehir'den Sincan Kadın Hapishanesi'ne götürüldü.

* Kırşehir'deyken kaldırıldığı hastanede yumurtalıklarında 23 mm çapında kist tespit edildiği ve kan değerlerinin de yüksek olması nedeniyle tam teşekküllü hastanede muayene edilmesi gerektiği söylendi.

* Ankara'da götürüldüğü hastanede jinekoloji muayenesi sırasında, bir asker odadan çıkmak istemedi. Tepeli'nin itirazları sonucunda asker, Tepeli'yi kadın gardiyana kelepçeleyerek odadan çıktı.

* Bu uygulama Tepeli tarafından reddedildi ve tedavisi engellenmiş oldu. Yakınlarının başvuruları ile tekrar hastaneye götürülen Tepeli'ye bu sefer de muayene bile yapılmadan "sağlıklı" raporu verildi.

"Sen tehlikeli mahkumsun"

* Tepeli, Sincan'a getirildiği günden beri ağırlaştırılmış müebbetlerin kaldığı tek kişilik hücrelerde tutulmakta.

* Bu uygulamaya itiraz eden Tepeli'nin aldığı yanıt, "Sen tehlikeli mahkumsun, mahkumları isyana teşvik ediyorsun, bu yüzden burada kalacaksın" oldu.

* Peş peşe açık-kapalı görüş, mektup, telefon gibi yasaklar ve, tek kişilik hücrede olduğu halde hücre cezaları da verilmektedir. (EKN)

 

İstanbul - BİA Haber Merkezi     04 Haziran 2011, Cumartesi

İlişkili İçerik