F 161.oturma Hasta Mahpus Cemil İvrendi Serbest Bırakılsın!

BASINA VE KAMUOYUNA 18.04.2015

Hapishanelerdeki hücre tipi yaşama tecrit işkencesine tüm insanlık dışı uygulamalara karşı mahpusların sesi olmaya onların sorunlarına sahip çıkarak taleplerini dile getirmek için mücadele ediyoruz.
Ve etmeye de devam edeceğiz. Yaşamın kıyısında olan, ağır hasta mahpusların tahliye edilmeleri için insani olan bu taleplerimizin yerine getirilmesi için yetkilileri sürekli uyardık.
Sürekli uyarılarımıza ve tepkimizi dile getirmemize rağmen, uyarımızı dikkatte almayan hükümet ve yasa koyucular hapishanelerde yaşanan tecrit işkencesi ve insanlık dışı uygulamaları yetmiyormuş gibi yeni uygulamalar ve yeni yasalar çıkararak işkencelerini insanlık dışı uygulamalarını yasalaştırmak çabası içindeler.
Yeni çıkacak olan ‘’Ceza infaz kurumları güvenlik hizmetleri kanun tasarısı’ ’adı altında yeni ‘’katliamlara hazırlanan bu katliamcı yasalar karşı çıkmak mahpuslara uygulanacak her türlü işkence şiddet ve yaşam haklarının ellerinden alınmalarına izin vermeyeceğiz.
Bu kadar ağır tabloya rağmen halen hasta mahpusların ölümlerine seyirci kalan Devlet ve hükümet bürokratik engellerle yasal zorluklarla mahpusların hastalığını da işkenceye dönüştürmekte mahpusları tabutla tahliye etmekte, Hasta mahpusların durumu her geçen gün daha kötüye giderek sayıları her gün artmaktadır.
Hapisteki mahpusların yaşam hakkı başta olmak üzere tüm haklarının korunması öncelikli olarak devletin sorumluluğu altındadır. Devletin bu sorumluluğunu acilen yerine getirmesi gerekmektedir.
Bu hafta Ağır hasta mahpus Cemil İvrendi nin durumunu sizlerle paylaşacağız.
1964 doğumlu,21 yıldır hapiste olan Ağırlaştırılmış Müebbet hükümlüsü siyasi mahpus Cemi İvrendi ciddi sağlık sorunları yaşamaktadır.
Ceyhan Erzurum ve en son Eskişehir H.tipi Kapalı hapishanesine sürgün edilen İvrendi 2002 yılında Aort kalp kapakçığı ameliyatı olur. Sürekli ilaç kullanmaya başlayan ivrendi bu kez de 2008 yılında Erzurum Araştırma Hasta hanesinde fistül ameliyatı olur.
Ameliyat olduğu günden bu güne durumu gittikçe kötüye giden ivrendi sürekli olarak kanaması olduğundan kadın bezi kullanmak zorunda kalır.
İvrendi bu hastalıklarıyla baş etmeye çalışırken yeni sağlık sorunları yaşamaya başlar. Sol böbreğinde taş sağ gözde görme kaybı yaşayan ivrendi 08.04.2015 tarihinde Eskişehir Devlet Hasta hanesin de sürekli kanaması olması nedeniyle makattan fistül ameliyatı olur.
İki gün yoğun bakımda tutulan ivrendi 10.gün daha hasta hanede kalması nedeniyle kızının babasının yanında refakatçi kalabilmesi için refakatçi kartı almasına rağmen savcılık kızının refakatçi kalmasını uygun görmez.
Cemil İvrendi Defalarca hastalığı nedeniyle tahliye talebinde bulunmasına rağmen adli tıp kurumundan 2003,2010 ve en son 26.Mayıs 2014 tarihli adli tıp kurumu raporuyla hayatını yalnız idame ettirebileceği tedavi ve poliklinik kontrollerinin sağlanarak cezaevi şartlarında infazına devam edeceğine dair olumsuz rapor verir.
Ciddi sağlık sorunları yaşayan ve sağlığı gün geçtikçe kötüye giden Cemil İvrendi sürekli kan kaybetmekte ve kadın pedi kullanmak zorunda kalmakta günlük ihtiyaçlarını karşılayamaz durumdadır. Hapishane koşullarında sağlığına kavuşamayacağını bu nedenle sağlığına kavuşabilmesi ve tam teşekküllü Hasta hanede tedavi edilebilmesinin sağlanarak acilen tahliye edilmesi gerekir.

CEMİL İVRENDİ SERBEST BIRAKILSIN
HASTA MAHPUSLAR SERBEST BIRAKILSIN
TECRİT İŞKENCESİNE SON
616 SAYILI KATLİAMCI KANUN TASARISI GERİ ÇEKİLSİN!

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ İSTANBUL ŞUBESİ HAPSİHANE KOMİSYONU

Fotoğraflar:Ömür Eğribel

İlişkili İçerik