50 TUTSAK İLE 50 FOTOĞRAFÇIYI BULUŞTURDUĞUMUZ "ÖZGÜRLÜĞÜN SESİ" ADLI SERGİMİZ NİHAYET AÇILIYOR...

Görülmüştür kolektifi ve redfotoğraf grubu olarak, 50 tutsak ile 50 fotoğrafçının özgürlük imgelerini buluşturmak amacıyla yaklaşık bir yıldır önce başladığımız çalışma 2020'nin Mart ayında tamamlandı. Ancak binbir emek sonucu hazırladığımız ÖZGÜRLÜĞÜN SESİ adlı sergimiz, pandemi sürecinin araya girmesi ile kamuoyuna sunulamamıştı. Nihayet çabalarımız
Karşı Sanat'ın desteğiyle karşılık buldu. Pandemi ve siyasal iklimin muhalefetine rağmen ve sergimizi İstanbul'dan başlayarak birçok kentte açma girişimimiz sonuç verdi. İlk açılışı İstanbul'da Karşı Sanat Sanat galerisinde yapacağız.

Açılış Kokteyli: 10 Eylül 2020 18:00
Adres: Karşı Sanat - Asmalımescit Mahallesi, İstiklal Caddesi Aznavur Pasajı No:108 Kat-6 Beyoğlu/İstanbul

SERGİ HAKKINDA AÇIKLAMA METNİ

BASINA VE KAMUOYUNA

Uzun yıllardır tutuklu ve hükümlülerle dayanışan, onların içeride zor koşullarda ürettikleri eserleri görünür kılmaya çalışan Görülmüştür Kolektifi ve objektiflerini sosyal sorunlara çevirmeleriyle tanınan fotoğrafçılardan oluşan Redfotoğraf Grubu olarak “Özgürlüğün Sesi” adlı yeni bir proje hazırladık. Bu proje kapsamında bin bir güçlüğü aşarak içlerinde yazar ve şairlerin de yer aldığı 50 Mahpus ile farklı coğrafyalarda yaşayan 50 fotoğrafçının özgürlük imgelerinin buluşmasını sağladık.

Daha önce de görülmüştür kolektifi ve redfotoğraf grubu olarak birlikte hazırladığımız “İçeriden Dışarı – Dışarıdan İçeri Fotoğraf Köprüsü” ile “Düşler Tutsak Edilemez” adlı sergilerle kamuoyunun dikkatlerini hapishanelerde “Tecride Rağmen Üreten” tutuklu ve hükümlülerin yaşadıkları hak ihlallerine çekmiştik. Sergilerimiz Türkiye’nin ve Avrupa’nın birçok kentinde ziyarete açılmıştı. Bu kez “Özgürlüğün Sesi” adını verdiğimiz bu sergi projesi için yola çıktık. Farklı hapishanelerde kalan yüze yakın politik mahpusa ulaşmaya çalıştık. Onlardan Özgürlük Betimlemeleri istedik. Mahpuslarla yazışmayı üstlenen Görülmüştür Kolektivitesi’nden arkadaşlarımız aylarca postane kapılarında nöbet bekledi.

Bu süreçte yolladığımız birçok mektup ve faks OHAL’in ilanından bu yana hapishanelerde hız kesmeyen sürgün ve sevklerden dolayı sahibine ulaşmadı. Mektuplarımız “Şahıs kurumumuzda yoktur” notuyla geri döndü. Birçok mahpusa da “disiplin – iletişim” cezası gerekçesiyle mektuplarımızın zamanında verilmediğini anladık. Ama 4 aylık bir uğraştan sonra, projemize katılmaktan mutluluk duyacaklarını bildiren 40 kadar mahpustan çarpıcı ve derinlikli “Özgürlük” betimlemesi geldi.

Özgürlük kavramını yeni boyutlara taşıyan, bu güne kadar duymadığımız, okumadığımız imgelerle taçlandıran şiir ve metinler bizde hayranlık uyandırdı. Sergiye katkı sunan mahpuslar; kadınlar ve erkekler 10, 20, 30 yıldır zindanda olmalarına rağmen yaşama ve özgürlüğe dair umutlu olduklarını şiir, aforizma, deneme ya da minimal öykü ile haykırdılar.

Görülmüştür Kolektivite’sinin arşivinde bulunan mahpus mektuplarından da özgürlük temalı 10 metin – şiir seçerek 50 sayısına ulaştık. Redfotoğraf grubuna yolladığımız 50 mektup, belgesel, haber, sokak fotoğrafçılığı gibi farklı alanlarda üreten / çalışan 50 ayrı fotoğrafçıya dağıtıldı. Fotoğrafçı arkadaşlarımız da uzun mesailer sonucu mahpusların özgürlük imgesini, kendi düşlerini - yorumlarını da katarak anda durdurmayı, görünür kılmayı başardılar.

Sonuç itibariyle kolektif bir çaba sonucu “Özgürlüğün Sesi” adlı bu sergi hazırlandı. Ancak 2020 yılı itibariyle, siyasiler kapsam dışı bırakılarak yapılan “infaz affı”na rağmen Türkiye hapishanelerinde sayıları her geçen gün artan 300 bine yakın tutuklu ve hükümlü arasında bu projeye katılmak isteyecek, özgürlük imgesini çoğaltacak binlerce mahpus olduğunu unutmuyoruz.

Kamuoyuna çağrı yapıyoruz: Bu görsel – imgesel şölene katılın. Hapishanelerin kırk kilidini kıran bu sesleri dinleyin, sesinizi bu seslere katın, özgürlük taleplerinin duyulmasını sağlayın.

Görülmüştür Kolektifi - redfotoğraf grubu

*Tutsak sanatçı Dilan Cûdî Saruhan'ında heykel çalışmaları sergide yer alacaktır.

* Sergimiz Nisan 2020’de izleyiciyle buluşacaktı. Ancak pandemi nedeniyle tüm programları iptal etmek zorunda kaldık. Bu süreçte “Koronavirüse karşı tedbir” adı altında hapishanelerde var olan tecrit daha da arttı. Hak gaspları inanılmaz boyutlara ulaştı. “Adalet”, “Adil yargılanma” talebiyle ölüm orucunda olan Avukatımız Ebru Timtik hayatını kaybetti. Avukat Aytaç Ünsal ise ölüm döşeğinde iken bu gün tahliye olduğu haberi geldi.

Sergide yer alan mahpuslar ve fotoğrafçılar:

MAHPUSLAR
A.KERİM AKTAŞ - GAZİANTEP
ABDULLAH KALAY - KOCAELİ
ADNAN ÖZTEL - TEKİRDAĞ
AHMET BİLGE - K.MARAŞ
BERİTAN ANAHTAR - ELAZIĞ
CEBRAİL ÇAKTO - RİZE
CİHAN KARAMAN - TEKİRDAĞ
DENİZ TEPELİ -KOCAELİ
EMRE ÜNLÜ - TEKİRDAĞ
ERCAN BİNAY – ELAZIĞ
ERGİN DOĞRU - ELAZIĞ
ERGÜL ÇİÇEKLER - KOCAELİ
ERKAN KARATAŞ - KANDIRA
ESAT NACİ YILDIRIM – KANDIRA
FELEMEZ ERDEM - K.MARAŞ
FERHAN MORDENİZ - MENEMEN
FİKRET - MÜSLÜM KARADAĞ
GAZEL BULUT - KOCAELİ
GÖNÜL BULUT - İZMİR
GÜLAZER AKIN - KAYSERİ
HALİL GÜNEŞ - DİYARBAKIR
HASAN ŞAHİNGÖZ - TEKİRDAĞ
HAYDAR SÖNMEZ - KOCAELİ
İBRAHİM ŞAHİN - TEKİRDAĞ
KADİR YILDIZ - KANDIRA
KAMİL TURANLIOĞLU – KOCAELİ
M. SIDDIK KIVANÇ - SİİRT
M. ZEKİ DENİZ - BOLU
MEHMET GARİP YAŞ - BOLU
MURAT TÜRK – İZMİR
NAİM KÜÇÜKKAYA – (Tahliye oldu)
NİBEL GENÇ – İSTANBUL
ÖZLEM SEYHAN – DİYARBAKIR
ÖMER RAMAN ÖZDURAK
RESUL KOCATÜRK - KIRIKKALE
RESUL SARIGÜL - İZMİT
ROJBİN PERİŞAN - GEBZE
SAMİ ÖZBİL - KOCAELİ
SERDAR KOÇ - ELBİSTAN
SEYİT OKTAY - TOKAT
SİNAN BÜLBÜL - İSTANBUL
SUPHİ ORHAN – GAZİANTEP
SÜLEYMAN EROL – İZMİR
ŞEMSETTİN ÖZER - SAMSUN
TAYYAR EROĞLU - TEKİRDAĞ
ÜMMÜ GÜLSÜM MEŞE - GEBZE
YILDIZ SÖNMEZ – MERSİN
YILMAZ DEMİR - KARAMAN
ZELİHA BULUT – GEBZE
ZEYNEP AVCI -

Not: Not: Sergide mahpus sanatçılardan Dilan Cûdî Saruhan’ın heykelleri de yer alacaktır.

***

FOTOĞRAFÇILAR
ADİL OKAY
AHMET KEMAL AKINCI
ALİ OSMAN ABALI
ARMAN CAMGÖZOĞLU
AYLİN ÖZTÜRK
BAYTEKIN KARA
BESE BALKAN
ÇİĞDEM SAKİNE NAMLI
DAMLA ATAK
DORA GÜNEL
EDİP YEŞİL
EMRAH ŞAHBAZ
ENGİN ÇOLAKOĞLU
ENVER ENLİ
FARUK BİLAL
FATİH BALKAN
FENNİ ÖZALP
FETHİYE ÖZDAL
GÖKHAN TAŞBAŞ
GÜLDEHEN YOĞURTÇU
GÜLTEKİN ALKURT
GÜNSELİ BAKİ
GÜVEN KEBECİ
HAKAN GÖNÜLLÜ
HAKAN OTTAŞ
HALİL DOĞAN
HAYRİYE MİHYAZ
KEREM OCAK
KİNYAS BOSTANCI
MEHMET ÖZER
METİN EKİNCİ
MURAT GERMEN
MUSTAFA KARA
NURAY ÖZGÜLNAR
ÖZCAN YAMAN
ÖZCAN YURDALAN
ÖZDEN SEVİM
PAŞA İMREK
PEMBEGÜL GÖKÇEK
SAKİNE YILDIRAN
SEDAT SUNA
SULTAN ESEN
ŞAHİN SÜRÜCÜ
TANER DEMİR
TÜLİN ŞAHİN OKAY
ÜMİT KIVANÇ
YASEMİN ATASOY
YEŞİM AĞAOĞLU
YÜCEL TUNCA
YÜKSEL UYGUN

İlişkili İçerik