29 Yıldır tutsak olan yazar karikatürist Ahmet BilgeKorona ve İnfaz Affı hakkında yazdı:

“Evet, infaz düzenlemesi geçti meclisten. Siyasi tutsakların indirimden faydalandırılmaması çok da sürpriz olmadı, zira Hükümet ve küçük ortağı başından beri söylüyordu bunu zaten. Sağlık olsun. Zaten "cezaları" da bitirdik sayılır. Ama bir indirimin yapılması yeni hüküm giymiş olanlar ya da "cezaları" henüz çok kalış olanlar için iyi olurdu. Arkadaşlarla bazen; bunlar, cumhuriyetin 100. yılı vesilesiyle 2023'te siyasileri de kapsayan af benzeri bir şey yapabilir diye konuşuyoruz. Olur da böyle bir şey yaşanırsa, yararlanmamak için dilekçe vereceğim; zira sadece iki ayım kalmış olacak. Yani 29 yıl on ay yatacaksın, ondan sonra da afla salıverilmiş olacaksın.”

 

AHMET BİLGE

E TİPİ KAPALI HAPİSHANE ELBİSTAN / K. MARAŞ

 

***

 

10.05.2020

            Sevgili Adil Abi,

            Dilerim iyisin. Mektubunu aldım, çok teşekkür ederim. Tülin yenge ve Öykü'ye çok çok selamlar. Öykü büyümüş, artık tam bir genç kız olmuş. Çocukların evre evre büyümeleri zaman ayırdına yardımcı oluyor. Özellikle de içeride isen. Ben ve yanımdaki arkadaşlar hep aynı kalıyoruz çünkü. Eski fotoğraflara bakınca bir farkındalık oluşuyor. Mesela benim bir zamanlar gür-kıvırcık saçlarım varmış.

            Gündem malum, korona. Diğer tüm gündemleri, öncelikleri aldı götürdü bir küçük virüs. Çin'de kanat çırpan bir kelebek sadece Amerika'da değil, tüm dünyada kasırgalara yol açtı. Dünya bu sınavdan ne sonuç çıkarır bilemiyorum ama köklü kimi değişiklikler olmadığı takdirde maskeli-eldivenli yaşamlar zamanla doğal hal olacak gibi. Doğayı fazla zorlamamak, onunla bu kadar oynamamak lazım. Aksi durumda bu gün koronayla yarın koronaya rahmet okutacak başka bir virüsle karşılık verir. Geçende bir gazetede çıkmıştı. Venedik'in o bulanık kanallarında yıllardan sonra ilke kez balıklar görülmeye başlanmış. İnsanlar bir süredir dışarı çıkmıyor ve çevreyi kirletmiyorlar ya, ondan.

 

Evet, infaz düzenlemesi geçti meclisten. Siyasi tutsakların indirimden faydalandırılmaması çok da sürpriz olmadı, zira Hükümet ve küçük ortağı başından beri söylüyordu bunu zaten. Sağlık olsun. Zaten "cezaları" da bitirdik sayılır. Ama bir indirimin yapılması yeni hüküm giymiş olanlar ya da "cezaları" henüz çok kalış olanlar için iyi olurdu. Arkadaşlarla bazen; bunlar, cumhuriyetin 100. yılı vesilesiyle 2023'te siyasileri de kapsayan af benzeri bir şey yapabilir diye konuşuyoruz. Olur da böyle bir şey yaşanırsa, yararlanmamak için dilekçe vereceğim; zira sadece iki ayım kalmış olacak. Yani 29 yıl on ay yatacaksın, ondan sonra da afla salıverilmiş olacaksın.

 

            Biliyorsun, yeniden yargılanmak için yerel mahkemelere başvurmuştuk ve hepimize de ret cevabı geldi. Üst mahkemelerden de ret cevabı geldi. Bunun üzerine AYM'ye başvurmuştuk. Ben AYM'nin cevabının biraz uzayacağını bekliyordum ama bana AYM'den de ret geldi. AYM'nin böyle erken yanıt vermiş olmasına sevindim şahsen. Bir an önce AİHM'e götüreceğim çünkü. Avukat bir kuzenim var, o götürecek. Ordan bir yanıt gelene kadar belki de çıkmış olurum ama tüm yolları zorlamak gerekiyor.

            Dışarıda olduğu gibi içeride de korona baş gündemdir. Salgın dolayısıyla bazı düzenlemeler yapıldı. Personel de eve gitmiyor. 15 gün içeride, 15 gün de karantinada kaldıktan sonra evlerine gidebiliyorlar. Vardiyalar biçiminde böyle değişiyorlar 3-4 defa odaları dezenfekte ettiler. İki defa temizlik malzemesi verdiler. Eldiven, maske ve dezenfektanı ise kantinde para ile satıyorlar. Aile ziyaretleri askıya alınmış. Tüm sosyal etkinlikler dondurulmuş. Korona vesilesiyle haftalık telefon hakkı bir defadan iki defaya çıkarılmış. Hastalığa dair şimdiye kadar burda bir şey yansımadı. Varsa dahi bilmiyoruz. Ama kaldığımız yerin risk oranı örneğin bir metropol cezaevlerine göre daha düşük sanırım. İzmir'deki cezaevlerinde, Silivri ve diğer birkaç yerde salgının içeri girdiği zaten basına yansımıştı. Kargo paketler de bu ara içeri alınmıyor ama mektuplar- belli bir gecikmeyle- gidip gelebiliyor.

            Ben, bizler iyiyiz. Kürtçe masalsı bir roman yazmıştım ve basılmıştı. (Kahramanları fareler. Mizahi bir dille sosyal- siyasal kimi konular sorgulanıyor. Karikatürler de var içinde) O da bu keşmekeşe denk geldi.

            Şimdilik müsademi isteyeyim. Kendine çok iyi bak.

            Sevgi ve saygılarımla.

 

                        Ahmet

İlişkili İçerik