Antalya

Hasta Tutsak Devrim Ayık: Tedavim Yapılmıyor!

…2 yıldır cezaevinde hiçbir delil olmamasına rağmen tutukluyum ve ilaç tedavim uygulanmadığı için neredeyse bağırsak kanserine bulaşacaktı. 27 Nisan'da, mahkeme gününde fenalaşınca beni hastaneye kaldırmak zorunda kaldılar ve 11 Mayıs'ta ameliyat ettiler. Bağırsağımda 4 adet delik açılmış, apse ve ülserler çoğaldığından 50 cm bağırsak kesip aldılar. Şu an durumumu soracak olursanız ameliyattan bu yana, 2-3 ay geçmesine rağmen hiçbir kontrol ve tedaviler yapılmıyor. Burada arkadaşların desteğiyle ayakta kalmaya çalışıyoruz. Şu an biraz iyiyim…

Cezaevlerinin O’hali

"Sonbaharı beklerdik, yapraklar düşecek, rüzgarla savrulanlardan birkaçı da bizim havalandırmaya düşecek. Biz de kurutup mektuplara katacağız. sonbaharı, bir yaprağımız olur diye beklemek ne demektir, yazılmalı, anlatılmalı insanlığa."-Meral Çiçek-
 
 

Mersin İHD: 'Cezaevlerinde hak ihlalleri artıyor'

"İçinde AK Parti ve Tayyip kelimesi geçen mektuplar suç unsuru sayılıyor. Cezaevleri Nazi kamplarına çevrilmeye çalışılıyor. Suç işleyen görevlileri uyarıyoruz. İşlediğiniz suçlar için er geç yargının önüne çıkacaksınız. Bunun takipçisi olacağız." 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi, OHAL ilan edilmesinin ardından cezaevlerindeki hak ihlalleri konusunda derneğe başvuru sayısında büyük artış olduğunu açıkladı.

Antalya, Malatya, Ceyhan ve Kürkçüler Hapishanelerinde hak ihlalleri

5 Ağustos 2016
HABER MERKEZİ (DİHA) - Darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL ile birlikte cezaevlerindeki karşılaşılan baskılar, 12 Eylül dönemini aratmıyor. Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi'ne yeni atanan başgardiyanın, tutsaklara "kafanızı koparırım" şeklinde tehditler savurduğu, Malatya E Tipi Kapalı Cezaevi'nde kalan kadın tutsakların ise koğuşlarını arayan erkek gardiyanlar tarafından taciz edildiği bildirildi.

GELENEKSEL, DİRENİŞÇİLER 6.YAZ KAMPINI 25 HAZİRAN-3 TEMMUZ ARASI KUŞADASI-GÜZELÇAMLI'DA YAPIYORUZ

Görülmüştür Ekibi olarak bizzat katılıp, şiir dinletisi, sergi ve heykel atölyesi ile katkı sunacağımız Wernicke Korsakofflular ve Eski Mahpuslarla Dayanışma kampı hakkında "Dayanışma Girişimi"nin açıklaması...

***

HAYDİ DAYANIŞMAYA!

GELENEKSEL, DİRENİŞÇİLER 6.YAZ KAMPINI 25 HAZİRAN-3 TEMMUZ ARASI KUŞADASI-GÜZELÇAMLI'DA YAPIYORUZ;

kadın mahpuslara 'ince-derin arama' adı altında çıplak arama

Antalya ve İzmir cezaevlerinde kadın mahpuslara 'ince-derin arama' adı altında çıplak arama dayatılarak, zorla genital bölgeleri kontrol ediliyor.

Antalya ve İzmir'de bulunan cezaevlerinde siyasi tutuklularla görüşen avukat Hakan Evcin, kadın mahpuslara "ince-derin arama" adı altında çıplak aramanın dayatıldığını aktardı.

Tutuklu Gazeteci Feyyaz İmrak’tan Gazetecilere Çağrı

Şubat ayından bu yana tutuklu olan DİHA muhabiri Feyyaz İmrak “Bizler hakikatin ve gerçeğin takipçisiyiz. Emeğimizi istila etmeye çalışan bir iktidar ile karşı karşıyayız. Gazeteciler, tutsak gazetecilere sahip çıkmalıdır” sözleriyle gazetecilere çağrıda bulundu.

*******

Hapishaneler, Cinsel İstismar ve Çocuklar

Çocuklara yönelik istismar hapishanelerde de sürüyor. Yakın tarihteki örneklere rağmen bakanlıklar bağımsız izleme taleplerini dikkate almıyor. Oysa bir an önce STK’ların ve bağımsız araştırmacıların sorunların çözümüne dahil edilmesi gerekiyor.

Alper Yalçın İstanbul - BİA Haber Merkezi 04 Nisan 2016

******